Téměř třetina Česka nakupuje online

Z aktuálních statistik vydaných Českým statistickým úřadem mimo jiné vyplývá, že počet domácností vlastnících počítač stoupl za pět let v absolutních číslech o 1,1 milionu, a že skoro třetina obyvatel ČR nakupuje na internetu.

Téměř třetina Česka nakupuje online


Tak rapidní nárůst počtu domácích počítačů znamená, že počítač v roce 2012 vlastní celé dvě třetiny českých domácností. Čtvrtina z tohoto počtu vlastní více než jeden počítač, přes 40 procent domácností pak vlastní notebook. Mezi bezdětnými domácnostmi je vlastnictví počítače méně rozšířené (58 procent) než mezi domácnostmi s jedním a více dětmi (91 procent).

Statistiky se dotkly i připojení k internetu. Toho využívá v porovnání s rokem 2007 o 1,4 milionu domácností více. Zároveň se také přirozeně mění způsob připojování domácností k internetu. Pouze 4 procenta domácností nyní využívají vytáčeného připojení přes telefonní linku, 13 procent z těch Čechů, kteří vlastní mobilní telefon, se připojuje právě s jeho pomocí.

Sedmdesát procent Čechů používalo v roce 2012 počítač i internet. Nejčastěji používají Češi počítač pro posílání e-mailů, čtení novin a časopisů (85 procent) a vyhledávání informací o zboží a službách (84 procent). U mladších uživatelů převažuje volání přes internet, přehrávání a stahování hudby a filmů či sociální sítě. Téměř třetina Čechů pak internet využívá k nákupům.

Zdroj: TZ ČSÚ


Úvodní foto: © goodluz - Fotolia.com
Komentáře