Tera 100 byl opět korunován nejvýkonnějším superpočítačem Evropy

Tera 100 obhájil své prvenství na poli technologie - již po druhé se stal evropskou jedničkou mezi superpočítači.

Tera 100 byl opět korunován nejvýkonnějším superpočítačem Evropy


Na prvním místě žebříčku hodnocení TOP500 se znovu umístil a titul nejvýkonnějšího superpočítače  v Evropě  získal  superpočítač  Tera  100.  Technologie  superpočítače  Tera  100  byla  evropskou jedničkou  prohlášena  již  v listopadu  2010,  kdy  byl  žebříček  nejlepších  superpočítačů  vydán  v USA,  a  nyní  svoji vedoucí pozici na vysoce konkurenčním trhu obhájila. Tera 100 z dílny společnosti Bull byl vyvinut společně s týmy CEA-DAM (Ředitelství pro vojenské využití francouzské Komise pro alternativní energie a atomovou energii).

Superpočítač Tera 100 je navržen k nepřetržitému provozu, jedná se o produkční systém, jehož posláním je dodávat  procesní  výkon  a  potenciál  výpočetní  technice  ve  službách  vědy. Na výkonu a účinnosti superpočítače Tera 100 je založeno více než 4 000 serverů bullx, které jsou propojeny ve výkonnou  síť  v rámci  tzv.  „clusterové“  architektury.  Společnost  Bull  vyvinula  tuto  serverovou  architekturu  jménem organizace CEA-DAM. Je navržena v souladu s modelem symetrického multiprocesingu (SMP), jenž se hodí právě pro aplikace, které potřebují běžet na obrovském množství procesorů a přitom sdílet nesmírně velkou hlavní paměť o velikosti až 4TB.

Mezi technologie vyvinuté společností Bull rovněž patří chlazení vodou, které v porovnání s tradičními řešeními, jež využívají chlazení vzduchem, snižuje spotřebu energie o polovinu, a ultra-kondenzátor, což je modul, který snižuje spotřebu elektrické energie o 15 %, neboť odpadá potřeba připojení k nepřerušitelnému zdroji energie.

Po  stránce  softwaru  je  Tera  100  vybaven  softwarovou  sestavou  bullx  vyvinutou  pro  superpočítače  ve výzkumných laboratořích společnosti Bull v Grenoblu. Superpočítačová sestava bullx je navržena tak, aby mohla řídit tisíce softwarových a hardwarových prvků v systému a mohly na ní běžet i úkoly zadané systémovými administrátory a výzkumnými pracovníky, a přitom vykazovala potřebnou výkonnost a kvalitu služeb.

Komentáře