Trhu s PC se v minulém roce mimořádně dařilo

Celosvětový prodej PC se v loňském roce výrazně zvýšil, avšak v následujících letech se má vrátit zpět k mírnému růstu. Uvádějí to ve svých zprávách společnosti IDC i Gartner.

Trhu s PC se v minulém roce mimořádně dařilo


Celosvětový prodej PC se v loňském roce výrazně zvýšil, avšak v následujících letech se má vrátit zpět k mírnému růstu. Uvádějí to ve svých zprávách společnosti IDC i Gartner.

Podle IDC se vloni prodalo asi 177,5 milionů jednotek PC, což oproti roku 2003 představuje nárůst okolo 14,7 % (vloni kupce našlo o asi 23 milionů zařízení méně). Gartner, který používá odlišnou metodologii, uvádí hodnotu 189 milionů kusů PC, což znamená meziroční nárůst okolo 11,8 %.

V roce 2005 bude růst podle IDC pravděpodobně ještě okolo 10 %, avšak v následujících letech by měl již klesat. Cyklus výměny strojového parku podniků totiž bude v polovině. Spotřebitelská sféra však bude i nadále masivně nakupovat, takže počet prodaných kusů PC bude udržovat na přijatelné úrovni.
Právě čtvrté čtvrtletí se obvykle projevovalo zájmem domácích uživatelů o osobní počítače a dříve na tom profitovala zejména společnost Hewlett-Packard. To se však vloni nestalo a na tom vydělala především firma Dell, která v uvedeném čtvrtletí prodala o asi 600 tisíc strojů více než HP. To byl podle IDC také jeden z důvodů, proč byla v HP sloučena divize osobních počítačů a tiskáren.

IBM v žebříčku posledního čtvrtletí 2004 sice ještě figuruje na třetím místě, ale v prosinci loňského roku svou divizi PC prodala čínské firmě Lenovo a z oblasti PC odchází.

Acer se už doslal na čtvrtou pozici, když překonal společnost Fujitsu/Fujitsu Siemens, a to díky skvělým výsledkům zejména v oblasti EMEA, kde prodal až 70 % své produkce. Aceru také patří s 33 % nejvyšší příčka při porovnání meziročního nárůstu prodejů. Společnosti skupiny Fujitsu/Fujitsu Siemens sice také dosáhly vzestupu v Evropě, ale ne tak vysokého jako Acer a navíc se jim příliš nedařilo v Japonsku.
Co se týče Gartneru, ten uveřejnil pouze předběžné výsledky za rok 2004. Podle nich trh ovládl Dell s 31 miliony prodaných jednotek, následuje HP s 27,5 milionu dodaných kusů PC. Žebříček pěti nejúspěšnějších uzavírají IBM, Fujitsu/Fujitsu Siemens a Acer.

Komentáře