Tržby Microsoftu rostou, zisk však klesá

Microsoft ve své zprávě za druhé čtvrtletí svého fiskálního roku uvádí pokles zisků, a to i přes zvýšení celkových tržeb.

Tržby Microsoftu rostou, zisk však klesá


Tržby Microsoftu ve čtvrtletí, které skončilo 31. prosincem, dosáhly 21,46 miliard dolarů. Čistý zisk meziročně mírně poklesl na 6,38 miliardy dolarů, což odpovídá výkonnosti 0,76 dolaru za akcii, a to z 6,62 miliard (0,78 dolaru za akcii) ve stejném čtvrtletí roku 2011).

Výkonný ředitel společnosti Steve Ballmer řekl ve svém prohlášení, že „velká a odvážná změna image Windows“, společně s dalšími iniciatiovami jako jsou například tablet Surface nebo Windows Phone 8, přináší své ovoce.

Divize Windows vytvořila tržby ve výši 5,88 miliard dolarů, což znamená 24procentní meziroční skok směrem vzhůru.

Serverová divize, jež vytváří produkty jako SQL Server a System Center, rostla o 9 procent na 5,19 miliard dolarů. Tržby plynoucí ze System Center vzrostly o 18 procent, zatímco tržby z SQL Serveru o 16 procent.

Business divize, která zahrnuje kancelářský balík Office, oznámila tržby 5,69 miliard, což představuje pokles o 10 procent. Ten je však způsoben čekáním na novou verzi Office.

Divize zábavy a zařízení, která zahrnuje produkty Xbox, zažila propad tržeb o 11 procent na 3,77 miliard dolarů. Microsoft prodal za uvedené čtvrtletí 5,9 milionu konzolí Xbox, což je propad o 28 procent, zatímco Skype, taktéž součást této divize, zaznamenal 59procentní nárůst minut hovorů.

Divize online služeb, která obsluhuje online reklamu generovanou weby Microsoftu(např. vyhledávač Bing), zvýšila své tržby o 11 procent na 869 milionů.

Ve svém příspěvku označil finanční ředitel společnosti Peter Klein tato čísla za „solidní“ a řekl, že Microsoft teprve začíná nabírat obrátky ve Windows 8 a Windows Phone 8 a také v oblasti nově vydaných produktů, jako jsou Office 2013 či tablet Surface Pro.

Microsoft také zaznamenal „rychlý nárůst“ tržeb z víceletých licencí – ten meziročně překročil 15 procent, což je znamení, že firemní zákazníci dlouhodobě sází právě na společnost z Redmondu.

Nový operační systém Windows 8 se začal prodávat koncem října a Microsoft oznámil, že je s jeho prodeji prozatím spokojený, což jde proti skeptickým pohledům analytiků z NPD Group, IDC nebo Morgan Stanley.

V listopadu a poté znovu v lednu Microsoft uvedl, že dodávky Windows 8 „zhruba“ odpovídají dodávkám Windows 7 ve stejné fázi prodejního cyklu o tři roky dříve.

Zdroj: IDG News Service


Úvodní foto: Microsoft
Komentáře