Uběhlo 15 let od výhry Deep Blue nad šachovým šampionem Kasparovem

V pátek 11. května uplynulo 15 let ode dne, kdy počítač Deep Blue zkonstruovaný IBM porazil šachového šampiona Garryho Kasparova.

Uběhlo 15 let od výhry Deep Blue nad šachovým šampionem Kasparovem


„Ruský velmistr, který hrál s černými kameny, se nečekaně vzdal už po 19 tazích, dlouho očekávaná partie tak trvala jen něco přes hodinu. Z hrací místnosti odešel Kasparov evidentně vyveden z míry a v rozčilení mával pažemi,“ popisuje v tiskové zprávě z roku 1997 závěr rozhodující šesté partie Česká tisková kancelář.

Počítač společnosti IBM se před patnácti lety stal prvním strojem v historii, který v klasickém šachovém souboji zdolal úřadujícího mistra světa. V první sérii konané v roce 1996 ještě Kasparov zvítězil 4:2, o rok později už ale trimfoval Deep Blue. Jeho vylepšená verze dokázala během vteřiny vyhodnonit až 200 milionů herních variant.

Na úspěch Deep Blue navázal v loňském roce počítačový systém IBM Watson, který zvítězil nad lidskými soupeři v soutěži Jeopardy!, obdobě televizního kvízu Riskuj. Watson je schopen zodpovídat složité otázky formulované přirozeným jazykem v reálném čase. Používá množství pokročilých analytických nástrojů k pochopení významu a kontextu lidského jazyka a dokáže tak rychle analyzovat informace, jejich vztahy a relevanci. „Prolistovat“ milion knih a přijít s relevantní odpovědí je schopný do tří vteřin.

Společnost IBM již zveřejnila několik projektů, v rámci kterých se systém Watson uplatní v praxi. Citigroup například uzavřela s IBM dohodu o možném využití analytických schopností Watsonu pro zlepšení bankovních služeb a komunikace se zákazníky. Watson také podpoří pracovníky Memorial Sloan-Kettering Cancer Center při výzkumu rakoviny. Pomáhat bude jak při diagnostice tak při stanovování vhodné léčby.Úvodní foto: © Nmedia - Fotolia.com
Komentáře