Unie ITU by měla být rozpuštěna, říká bývalý zaměstnanec Bílého domu

Regulační orgán OSN pro telekomunikaci je neužitečným přežitkem a slouží jako nástroj represivních režimů, říká bývalý technický ředitel Bílého domu.

Unie ITU by měla být rozpuštěna, říká bývalý zaměstnanec Bílého domu


Americká vláda by kromě toho, že bude na nadcházející telekomunikační konferenci hájit svobodný internet, měla tlačit na to, aby byla Mezinárodní telekomunikační unie OSN rozpuštěna, říká bývalý představitel Obamovy administrativy.

ITU byla vytvořena za účelem koordinace mezinárodních telekomunikačních regulací, nicméně jak se světové komunikační sítě přesunují na internetový protokol, stává se přežitkem, tvrdí Andrew McLaughlin, představitel startupu Betaworks a bývalý technický ředitel administrativy Bílého domu. ITU je nastavena tak, aby hájila intervence vlád do komunikačních sítí na úkor uživatelů, a navíc jí chybí transparentnost, řekl McLaughlin ve čtvrtek na diskusi ohledně nadvlády internetu FutureTense.

Kritika McLaughlina přišla ve chvíli, kdy se organizace chystá na hoštění Světové konference o internetových telekomunikacích (WCIT), konference za účelem sepsání smlouvy, která by měla nastavit mezinárodní telekomunikační regulace. WCIT začíná v pondělív Dubaji.

Americká delegace na WCIT je „cele příliš opatrná a příliš rozpačitá“ ohledně budoucnosti ITU, řekl McLaughlin. „Měli bychom si nastavit výrazně smělejší a troufalejší cíl. Je čas nastavit jako politiku Spojených států cíl rozpuštění Mezinárodní komunikační unie.“

Struktura ITU, která všem zemím dává ohledně některých témat jeden hlas, umožňuje maličkým zemím mít stejný vliv na další budoucnost telekomunikací a internetu jako velkým zemím, třeba USA a Číně, dodává McLaughlin. ITU podle něj využívají represivní režimy a ty také využití WCIT, aby protlačili cenzuru a represe na internet.

„ITU je vybraným dopravním prostředkem pro režimy, které svobodný a otevřený internet vidí jako existenční riziko,“ řekl.

Organizace dle McLaughlina také pěstuje pohodlné vztahy mezi regulátory a velkými telekomunikačními firmami. „Minulá a budoucí role ITU byla tradičně pěstovat korupci a monopol pro usnadnění sledování a cenzury.“

McLaughlin také říká, že některé návrhy před WCIT jsou „horory“ a umožnily by zemím nastavit tvrdé sledování na internetové uživatele.

Mluvčí ITU označila McLaughlinův návrh za „extrémní“.

McLaughlinova kritika je úplně mimo, dodal Richard Hill, poradce ITU. ITU není top-down organizace protože „v ITU se neděje nic, pokud zde nejsou vstupy od členů,“ řekl v emailu. „Je to jedna z nejvíce bottom-up organizací, v níž jsem byl zapojen, a to pracuji již od roku 1970.“

Hill také popřel, že by ITU pomáhala represivním režimům. „Nevím o žádném výstupu ITU, který by měl jakýkoliv represivní účinek,“ řekl. „Možná by mi měl někdo nějaký ukázat.“

Terry Kramer, hlava americké delegace na WCIT, řekl, že s McLaughlinem nesouhlasí. ITU podle něj vykonává několik cenných funkcí, například pomáhá tomu, aby se rozrůstaly telekomunikační a internetové služby v rozvojových zemích.

„Nemyslím si, že je ITU sama o sobě problémem,“ řekl. „Klíčovějším problémem je, proč některé státy vydávají návrhy [pro WCIT], jaké vydávají.“

Problém s rozložením ITU je ten, že spousta států vidí jiné organizace zodpovědné za internet, jako je ICANN (Internetová korporace pro přidělená jména a čísla), jako příliš blízce spojeny s americkou vládou, říká Milton Mueller, profesor na Škole informačních studií univerzity ve městě Syracuse a autor knih týkajících se řízení internetu.

Jiné země mohou vidět americkou opozici vůči ITU jako řízenou ztrátou vlivu, kterou vláda a velké americké společnosti mají nad orgány internetu, řekl Mueller. ICANN a podobné organizace podle něj navíc čelí podobným kritikám ohledně transparentnosti a centralizovaného rozhodování. Navíc kritika ohledně sledování a represí ze strany Spojených států zní dutě, když se vládní agentury této země anagažují v podobnýh praktikách.

Obavy ohledně sledování jsou „divným obviněním ze strany země odposlechů bez soudních příkazů,“ řekl Mueller. „Koho se v oblasti sledování komunikací bojíme více, ITU... nebo FBI?“

Zdroj: IDG News Service


Úvodní foto: © Sergej Khackimullin - Fotolia.com
Komentáře