V laboratořích IBM běží počítačový model mozku kočky

Superpočítač IBM Blue Gene, který pracuje v kalifornské v Lawrence Livermore National Laboratory, již údajně dokáže simulovat chování laloků velkého mozku, tedy té části mozkové hmoty, kam se obvykle lokalizují vyšší duševní funkce jako paměť, pozornost a vědomí.

V laboratořích IBM běží počítačový model mozku kočky


Simulace zatím údajně dosahuje velikosti a složitosti této části mozku u kočky. Výzkumníkům z Lawrence Livermore National Laboratory se podařilo simulovat činnost systému, který odpovídá 1 miliardě neuronů a 10 bilionům jejich jednotlivých propojení (synapsí). Propojení nejsou zadrátována napevno, ale vytvářejí se a mění své vlastnosti procesem učení. Problémem systému je podle vědců prozatím rychlost – procesy probíhají 100 až 1000krát pomaleji než v biologické tkáni.

Informace o aktuálním stavu výzkumu zveřejnil na svém blogu Dharmendra Modha, ředitel divize Cognitive Computing v IBM (Almaden Research Center). Přesněji tvrdil, že simulace odpovídá asi 4 % objevu velkého lidského mozku a rychlost pak 1/83 provozu „předlohy". K tomu byl potřeba stroj se 144 TB (144 * 1012 B) paměti a rychlosti 0,5 petaflops za sekundu. Dharmendra odhaduje, že pro obdobu lidského mozku pracujícího v reálném čase by bylo potřeba 4 petabajty (4 * 1015 B) paměti a strojový výkon 1 exaflop/s (1018). Kdyby současné trendy ve vývoji superpočítačů pokračovaly stejným tempem, pak by taková možnost nemusela být vlastně nijak vzdálená.

 

Kompletní článek s podrobnějšími údaji naleznete na sesterském serveru ComputerWorld:

https://computerworld.cz/technologie/v-laboratorich-ibm-bezi-pocitacovy-model-mozku-kocky-43258

Komentáře