Veselé Vánoce aneb SMS slaví 20 let

V rychle se měnícím světě technologií existuje asi jen pár věcí, které jsou odolné změnám jako textové SMS zprávy.

Veselé Vánoce aneb SMS slaví 20 let


Pro spojování lidí existuje dnes nepřeberné množství možností, ovšem textové zprávy nadále zůstávají 160znakovými poslíčky zpráv, drbů, vtipů, varování a spousty další typů informací. Spojují více lidí než Facebook a Twitter, pokládají vlády, a ve velké části světa mají stále schopnost měnit životy.

Dnes, 3. prosince, si připomínáme 20. výročí odeslání první SMS textové zprávy. Nyní je každým rokem odesláno více než 7 bilionů textových zpráv, což znamená více než 200 tisíc za sekundu. Ovšem tato technologie mívala skromné začátky.

Muž, smartphone, gaučPři hledání jejího původu se dostaneme do jedné dánské pizzerie v roce 1984. Matti Makkonen, finský inženýr, byl tehdy v Kodani na konferenci týkající se mobilních telekomunikací a v oné pizzerii probíral se dvěma kolegy svou myšlenku systému zpráv pro digitální celulární systém GSM. V té době byla GSM nordickou technologií, o něco později se stala celoevropským standardem.

O osm let později se Neil Papworth, britský inženýr pracující pro společnost Sema Group, stal členem týmu vyvíjejícího software pro centrum SMS služeb pro Vodafone.

Vývoj trval po většinu roku 1992. Dne 3. prosince 1992 tým po týdnech testování konečně dostal povolení. Papworth, sedící u počítače, napsal na klávesnici přání „Merry Christmas“ (Veselé Vánoce) a odeslal ho řediteli Vodafonu Richardu Jarvisovi.

Zdroj: IDG News Service

Tak započala éra textových zpráv.

Jarvis zprávu obdržel na „přenosný“ telefon Orbitel 901. Jednalo se o na dnešní standardy mamutí zařízení, vážící 2,1 kilogramů – ekvivalent více než 17 iPhonů 5.

„Lidé se mě stále ptají, jestli se jednalo o velkolepou událost,“ řekl Papworth v jednom rozhovoru. „Já jsem pracoval pro Semu, Vodafone nám zaplatil, abychom napsali software, a my jsme tu práci udělali.“

Prvním hlavním využitím textových zpráv bylo informovat zákazníky o čekajících hlasových zprávách – za tyto SMS se nic neplatilo. Tehdy to byla velká inovace, protože uživatelé museli jinak čas od času zavolat do své hlasové schránky, aby zjistili, zda neobsahuje nové zprávy.

Koncem roku 1995, tři roky po Papworthově první textové zprávě, posílali uživatelé mobilních telefonů průměrně jen jednu zprávu každého dva a půl měsíce. SMS zprávám trvalo několik let, než získaly popularitu – část té doby neměl mobilní telefon dokonce ani sám Papworth.

Představení předplacených mobilních služeb a inovace typu slovníku T9 pomohly trhu vyrůst, a v roce 2000 již bylo podle statistik Ericssonu odesláno 17 miliard textových zpráv. Tento počet v následujících dvou letech vzrostl dvacetkrát.

Odhaduje se, že dnes je na světě asi šest miliard uživatelů mobilních telefonů, z nichž většina má přístup k SMS. „Trh je téměř nasycen, nicméně pokračuje v růstu společně s růstem populace na planetě,“ říká JF Sullivan, šéf marketingu ve společnosti Acision. „SMS používá každý a nevypadá to, že by měl tento trh v budoucnosti upadat.“

Součástí úspěchu SMS – možná spíše klíčem jejich úspěchu – je univerzální dostupnost této technologie. Všichni ti, kteří vlastní mobilní telefon, jsou ve vašem dosahu (pokud znáte jejich číslo).

Když se Papworth ohlíží zpět, říká, že ho úspěch SMS nezaskočil. „V té době jsem si nemyslel, že bude tak velký,“ přemítá. „Když teď vidím, čím se SMS staly, nejsem překvapený, protože je to velmi jednoduché. Je to na všech telefonech. Ne všichni mají smartphone a v některých zemích stále vládne GSM. V těchto zemích ne všichni zákazníci vlastní smartphone, ale téměř každý tam bude mít běžný telefon.“ A tím pádem i přístup k SMS.


Úvodní foto: © vmachan - Fotolia.com
Komentáře