Video: Létající kolo Jana Tleskače ožívá ve 3D

Společnost Technodat spolu s partnery Evektor a Duratec dnes v pražském hotelu Fusion představila virtuální prototyp létajícího kola F-Bike.

Video: Létající kolo Jana Tleskače ožívá ve 3D


Fyzický prototyp „cyklistického vznášedla“ představí jeho autoři v září na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně, kde by se měl stroj také vznést. Flying Bike by měl mít všechny vlastnosti běžného jízdního kola – měl by být schopen dostat se po vlastní ose a poháněn jezdcem na místo vhodné pro vzlet – zároveň ale bude schopný krátkého koordinovaného letu. Po zvážení různých variant nakonec řešitelé projektu zvolili princip multicopteru. Hlavní síla potřebná pro vzlet kola tak nebude pocházet od vztlaku na křídlech, jako u klasického letadla, ale od statického tahu šesti horizontálních vrtulí.

Zatímco softwarové nástroje zajistila společnost Dassault Systèmes, která se na projektu podílí jako recenzent, realizují projekt samotný tři ryze české firmy. Poskytovatel 3D/PLM softwarových řešení Technodat zodpovídá především za vedení a koordinaci projektu,  jeho harmonogram a rozpočet. Je rovněž garantem CAD prací a provádí základní FEM analýzy. Výrobce rámů jízdních kol Duratec navrhuje rám, bezpečnostní kryty vrtulí a zároveň zajišťuje standardně nakupované komponenty kola. Inženýrská a konstrukční společnost Evektor spolupracovala při návrzích konceptů a jejich designu, při konstrukčním řešení některých funkčních skupin a vybrala vhodné pohonné jednotky, baterie, řídící jednotku a vrtule.

Více informací o projektu najdete na webových stránkách www.designyourdreams.cz, kde se také můžete zapojit do diskusního fora. Aktuality o projektu najdete také na facebookové stránce F-Bike.Úvodní foto: Fotolia © ktsdesign
Komentáře