Z patentového bojiště: Nokia žádá zákaz prodeje smartphonů BlackBerry

Kanadský výrobce mobilních zařízení RIM prohrál patentový spor s konkurenční finskou společností Nokia. Hrozí mu zákaz prodeje smartphonů disponujících Wi-Fi modulem.

Z patentového bojiště: Nokia žádá zákaz prodeje smartphonů BlackBerry


V patentovém sporu mezi společnostmi RIM a Nokia rozhodl švédský arbitrážní soud ve prospěch finského výrobce, který svého konkurenta nařkl z porušení základních patentů. Společnost RIM nezaplatila licenční poplatky za využívání technologie WLAN a dokud se s Nokií nedomluví na vyrovnání, bude jí hrozit zákaz prodeje všech produktů, jež inkriminovaný patent porušují.

Nokia se těmito kroky snaží zvýšit své zisky, neboť v oblasti přímých prodejů svých zařízení se jí již delší dobu nedaří. Mobilní trh ovládly společnosti Apple a Samsung, potažmo operační systému iOS a Android, a Nokia tak se svým dnes již prakticky mrtvým Symbianem výrazně ztrácí tržní podíl. Novou mízou do života Nokia mělo být uzavření partnerství s technologickým gigantem Microsoft a využití jeho OS Windows Phone, nicméně ani toto rozhodnutí zatím nenese očekávané plody.

Pro společnost RIM je situace pochopitelně poměrně nepříjemná, neboť technologii WLAN využívají všechna její zařízení. Zákaz prodeje by tak pro společnost představoval výraznou finanční ztrátu. Dle tvrzení britského zpravodaje Reuters však analytici očekávají, že se společnost RIM uchýlí k mimosoudní dohodě se společností Nokia tak, aby se vyhnula případným zákazům prodeje.

 

Zdroj: Reuters.comBBC.co.uk


Úvodní foto: © Arcady - Fotolia.com
Komentáře