Žádaným zaměstnaneckým benefitem mezi Čechy je vzdělávání

Zaměstnanci chtějí od svých zaměstnavatelů víc odborného vzdělávání, naopak tradiční bonusy jako stravenky nebo občerstvení a u specializovaných pozic například i mobilní telefon nebo notebook stále nepovažují za výhodu, ale za samozřejmost.

Žádaným zaměstnaneckým benefitem mezi Čechy je vzdělávání


Alespoň takové výsledky ukázala studie Salary & Benefits Guide 2008-2009 personální agentury Robert Half.

Nejrozšířenějšími benefity napříč všemi obory jsou dlouhodobě stravenky nebo občerstvení a pět týdnů dovolené. Řada firem také svým zaměstnancům poskytuje služební mobilní telefon a notebook. Zaměstnanci si ovšem na tyto výhody ve velkém zvykli a přestávají je považovat za významné benefity.

Mezi benefity, kterých by zaměstnanci rádi využívali, už tradičně patří služební automobil i k soukromým účelům nebo odborné vzdělávání, certifikace či jazykové kurzy. V desítce nejvyhledávanějších výhod napříč všemi obory je i pružná pracovní doba. Naopak na straně zaměstnavatelů na přední příčky poskytovaných benefitů pronikly firemní teambuildingové akce, o které ovšem zaměstnanci příliš velký zájem nejeví.

Zaměstnanecké benefity v oboru ICT

Nejčastější benefity:

  1. stravenky

  2. mobilní telefon

  3. notebook

  4. pružná pracovní doba

  5. 5 týdnů dovolené

 

Nejžádanější benefity:

  1. služební automobil

  2. odborné vzdělávání

  3. 5 týdnů dovolené

  4. pružná pracovní doba

  5. certifikace placené zaměstnavatelem

Zaměstnanci v informačních technologiích a telekomunikacích mohou nejčastěji využívat stravenky, mobilní telefon nebo notebook. Naopak sami by od svých zaměstnavatelů nejvíc chtěli služební automobil, odborné vzdělávání nebo delší dovolenou.

Tradičně nejžádanější benefity jako stravenky, notebook nebo mobilní telefon nejsou pro IT odborníky nijak motivující - mezi desítkou nejvyhledávanějších zaměstnaneckých výhod skončily až na posledních místech, mobilní telefon dokonce do top 10 ani nepronikl.

Oproti minulému výzkumu Salary & Benefits Guide klesla pro IT specialisty nabídka jazykových kurzů - z páté pozice se mezi nejčastějšími benefity propadla na osmé místo. Stále důležitější jsou pro pracovníky v informačních technologiích a telekomunikacích odborná školení a certifikace. Tady se ovšem zaměstnanci se svými zaměstnavateli příliš neshodnou - odborné vzdělání je mezi nabízenými benefity až na 18. místě, certifikace pak na šestnáctém. Samostatnou kapitolou je šest týdnů dovolené - dlouhé volno je osmým nejvyhledávanějším benefitem, ovšem až 41. nabízeným.

Napříč všemi profesemi v IT dominuje v požadavcích na benefity odborné vzdělávání hrazené zaměstnavatelem. Programátoři požadují pružnou pracovní dobu, certifikace pak chtějí především administrátoři MS systémů a konzultanti sítí. Služební automobil i pro soukromé cesty preferují obchodníci a IT management.

Komentáře