Zájemci o e-knihy a čtečky čekají na levnější přístroje

Agentura Mediaresearch zveřejnila výsledky průzkumu, podle něhož masové rozšíření čteček můžeme očekávat až se zlevněním těchto přístrojů.

Zájemci o e-knihy a čtečky čekají na levnější přístroje


Z výzkumu vyplynulo, že zhruba pětina respondentů uvažuje o koupi čtečky v horizontu jednoho roku, dalších deset procent uvažuje spíše jen o tabletu. E-knihy očekávají čtenáři třikrát levnější než jejich papírové verze. Rozšíření čtecích zařízení naráží mimo jiné na čtenářské zvyky. V budoucnu ho může komplikovat i nekompatibilita čtecích formátů a programů, problematika autorských práv či nedostupnost kvalitních e-knih.

V průběhu času se zlepšuje nabídka těchto zařízení v obchodech s elektronikou, a to jak produktová, tak i cenová. Přesto se podle průzkumu stále jedná o relativně drahé zařízení – zvláště pokud padá v úvahu i tablet, jehož všestrannost vyhovuje více zejména nejmladší generaci. Na základě výsledků internetového šetření se očekává případné masové rozšíření až se znatelným zlevněním těchto přístrojů. Výzkum populace totiž prokazuje poměrně nízká cenová očekávání u elektronických knih a jejich čteček. Tištěná publikace v ceně 300 Kč by v elektronické formě měla stát maximálně sto korun. Za čtečku by pak lidé byli ochotni dát v ideálním případě tisícovku, maximálně pak tisíce tři.

Komentáře