Zemětřesení v Japonsku vítanou událostí pro internetové podvodníky

Nebezpečí mohou skrývat nejen e-maily a videa, ale i podvodné weby a sociální sítě.

Zemětřesení v Japonsku vítanou událostí pro internetové podvodníky


Internetoví podvodníci zareagovali na přírodní katastrofu, která postihla Japonsko, s nebývalou rychlostí. Společnost McAfee proto obratem varovalauživatele, aby se měli na pozoru zejména před žádostmi o finanční pomoc a odkazy na škodlivé weby. První pokusy o podvody byly zaznamenány už dvě hodiny poté, co Japonsko zasáhlo ničivé zemětřesení o síle 8,9 Richterovy škály. Tak jako v případě dalších přírodních katastrof (např. loňské zemětřesení na Haiti), i v tomto případě útočníci začali rychle vytvářet podvodné weby a rozesílat phishingové e-maily. Uživatelé by z toho důvodu měli být obezřetní při klikání na odkazy v internetových vyhledávačích i v sociálních sítích.

K hlavním trikům kybernetických zločinců patří phishingové e-maily, které se snaží předstírat, že jejich odesilateli jsou legitimní organizace jako Červený kříž. Tyto zprávy obvykle obsahují odkaz na podvodné weby požadující údaje o platební kartě a další citlivé informace. Jindy se zase phishingové e-maily maskují, jako by jejich autorem byla přímá oběť katastrofy nebo humanitární pracovník. Pro uživatele představují rizikový obsah také „dramatická“ videa z neštěstí; při jejich přehrání totiž může být ale počítač infikován malwarem. Nebezpečné mohou být i obrázky v odpovědích vyhledávačů na dotaz týkající se pohromy.

Kromě obvyklých rad pro práci s nevyžádanými e-maily a odkazy v nich je v této souvislosti třeba poznamenat, že adresu v doméně .org si může zaregistrovat kdokoliv, rozhodně nemusí jít o charitativní organizaci.

Komentáře