Ženy jsou v IT stejně schopné jako muži, odrazují je pouze zažité stereotypy

Na středních školách je rozdíl mezi znalostmi mužů a žen v oblasti informačních technologií (ICT) minimální. Postupem času se však rozdíly prohlubují. Podle nejnovějšího průzkumu společnosti Cisco jsou příčinou především zažité stereotypy, například ten, že ICT je oborem pouze pro muže.

Ženy jsou v IT stejně schopné jako muži, odrazují je pouze zažité stereotypy


V praxi se proto oblasti počítačových a informačních systémů věnuje pouze 27,8 procenta žen, zbytek tvoří muži. Jde přitom často o ženy velice úspěšné. „V současné době dívky nikdo nepodporuje v jejich zájmu o ICT, naopak je většinou lidé odrazují tím, že jde o obor určený výhradně mužům. Mnoho dívek od studia pak odstraší již představa, že jsou jedinou ženou v ročníku plném chlapců," říká Dawn Breen z Cisco Networking Academy. Sama je absolventkou této akademie a v oboru ICT již nějakou dobu pracuje.

Podle průzkumu společnosti Cisco a organizace European Schoolnet se dívky na středních školách rovnají ve znalostech IT svým spolužákům a ICT je baví stejně jako jejich spolužáky. V Polsku a Velké Británii dokonce zájem o ICT uvádí 91 procent studentek středních škol. Ovšem při otázce, zda se by se tomuto oboru rády věnovaly i v budoucnu, jich kladně odpovědělo méně než 50 procent. Důvodem, proč jejich zájem o další kariéru v IT klesá, je obecný názor, že je tento obor spíše mužskou záležitostí.

Velmi často se také stává, že ženy sice pokračují ve studiu ICT i po střední škole, technická kariéra je však neláká. Na pozicích jako jsou hardwaroví inženýři najdeme pouze 9,6 procent žen a na pozicích profesorů v oblastech inženýrství a technologií dokonce pouhých 5,8 procent žen. V blízké době se navíc očekává nedostatek pracovníku v oblasti ICT a podle zprávy bude v roce 2010 až 70 000 míst v tomto oboru neobsazených. Ženy tedy mají možnost využít této příležitosti a prosadit se na postech, které jim do této doby byly odpírány v důsledku zažitých předsudků.

Doporučuji všem mladým dívkám, aby se nebály překročit hranice stereotypního myšlení. Dle mých zkušeností, jakmile žena začne pracovat v tomto oboru, nemá problém se prosadit. Byla by škoda, aby si ženy tuto možnost odpíraly," dodává Dan Breen.

Tato slova potvrzuje i příklad třicetileté Veroniky Štorkové, která pracuje jako systémová inženýrka v pražské pobočce společnosti Cisco. Na jaře letošního roku totiž v Bruselu po několikaměsíční intenzivní přípravě získala jednu z nejtěžších technických certifikací v oblasti informačních technologií Cisco Certified Internetwork Expert (CCIE). Stala se tak vůbec první Češkou v historii, která tento prestižní titul získala. Před ní se to podařilo jen 69 českým mužům.

Průzkum společnosti Cisco a organizace European Schoolnet proběhl mezi 500 studenty středních škol v Polsku, Francii, Itálii, Velké Británii a Nizozemí.

 

Kompletní výsledky průzkumu naleznete zde:

http://newsroom.cisco.com/dlls/2009/ekits/Women_ICT_Whitepaper.pdf

 

Komentáře