Zkolabovaný registr vozidel už dva dny pije krev občanům ČR i úředníkům

Přesun centrálního registru vozidel ze správy Ministerstva vnitra na resort dopravy dopadl fiaskem. V pondělí ráno systém zkolaboval po pouhé hodině provozu, a i když dnes začal jevit známky jisté funkčnosti, prakticky je stále nepoužitelný.

Zkolabovaný registr vozidel už dva dny pije krev občanům ČR i úředníkům


Ke „spuštění“ nového centrálního registru, tentokrát pod správou Ministerstva dopravy, došlo po plánované týdenní odstávce v pondělí 9. července v 7 hodin ráno.  Přibližně po hodině však nastal plošný kolaps systému, který se stále nepodařilo plně zprovoznit. Lidé se tak druhý den po sobě vrací domů s nepořízenou.

Jisté známky funkčnosti již systém sice jeví, ale po praktické stránce je stále nepoužitelný – není možné přihlašovat nová ani přehlašovat stará vozidla (odhlašování podle dostupných informací funguje). S problémy se úředníci potýkají také při tisku velkých a malých technických průkazů, jejich vinou mají být špatně nakonfigurované tiskárny.

Samotná databáze pak přesunem mezi ministerstvy utrpěla četné škody – pomíchaná data hlásí například jiný obsah motoru nebo jinou barvu vozidla, než by měla. Celkově bylo přesunu podrobeno 14,5 milionu záznamů o 7,5 milionu vozidel.

Investice s „velkým“ I

Náklady na vytvoření nové počítačové aplikace a pořízení potřebné techniky se vyšplhaly na 47 milionů korun. Dodavatelem řešení je pražská telekomunikační společnost ATS-Telcom, po které bude pravděpodobně ministerstvo požadovat finanční uhrazení škody, jež lidem z důvodu nefunkčnosti vznikla.

Občané se o její náhradu mohou hlásit na registračních místech nebo přímo na Ministerstvu dopravy. Jestli bude jejich škoda opravdu finančně vykompenzována, však není automaticky jisté. Žádosti dle mluvčího ministerstva Neusara budou posuzovány individuálně.

Zdroj: Novinky.cz, Mediafax.cz, ceskatelevize.cz


Úvodní foto: © Sergej Khackimullin - Fotolia.com
Komentáře