CIO Business World 4/2011

Vše začalo nenápadně – nástrojem pro indexaci webových stránek. Dnes je ale open source softwarová platforma Hadoop nástrojem, který může schraňovat a analyzovat obrovské objemy dat.

CIO Business World 4/2011


Z obsahu:

Strana 18 -  ICT ve výrobě gumy, plastů a textilu

Nejen tuzemský textilní průmysl,  nýbrž  zvláště  gumárenství a plastikářství těží z aktuálně narůstajících subdodávek pro automobilový průmysl. Tuzemské gumárenství a plastikářství zažívalo díky svým úzkým vazbám na automobilový průmysl již v předkrizových dobách dynamický růst – a stejně jako v tuzemském autoprůmyslu jsou také v tomto oboru již od druhé poloviny roku 2010 patrné stále výraznější známky ekonomického oživení.

Lubomír Karpecki

 

Strana 20 - Hadoop: Nová éra BI?

Vše začalo nenápadně – nástrojem pro indexaci webových stránek. Dnes je ale open source softwarová platforma Hadoop nástrojem, který může schraňovat a analyzovat obrovské objemy dat. Objemy, které by tradiční databázové systémy a datové sklady rychle dostaly na kolena. Není proto divu, že na loňské podzimní konferenci Hadoop World 2010 v New Yorku bylo jedním z hlavních témat nasazení Hadoop v podnikovém prostředí – zejména v oblastech datových skladů a BI.

Joab Jackson, Lukáš Erben, Robert Brož

 

Strana 29 - IT projekt roku 2010

Soutěž IT PROJEKT ROKU, vyhlášená za podpory partnerů CSSI, ICT Unie, VŠMIE, mediálního partnerství IDG a pod záštitou premiéra Petra Nečase, již má své vítěze.  Asociace CACIO se touto cestou snaží vyhledávat úspěšné projekty informačních technologií zavedené do praxe, které jsou pozoruhodné zejména uživatelským efektem, netradičním technologickým řešením nebo vynikajícím způsobem řízení projektu.

Lukáš Erben


Strana 34  - Bezpečnost v roce 2011

PŘEHLED | V bezpečnostním světě byl uplynulý rok velmi nabitý: započali jsme ho objevem operace Aurora, dále jsme byli svědky první národní průmyslové sabotáže se Stuxnetem a nakonec jsme ještě stihli aféru WikiLeaks, která se na dlouhou dobu stala obrovským celosvětovým tématem číslo jedna. Podívejme se nyní na některé předpovědi, které se týkají bezpečnosti v roce 2011.

Tomáš Jirásko


Strana 38 - Boj s hurikány a hadice do nebe

Geoinženýrství slibuje měnit vlastnosti Země v celoplanetárním měřítku, často navíc překvapivě jednoduchými prostředky a levně. Jaké jsou nejzajímavější geoinženýrské projekty a kdo za nimi stojí? Najde se politická vůle k jejich uskutečnění? Klimatickým změnám se můžeme snažit bránit nebo se jim přizpůsobit a občas je dokonce vítat, protože s sebou přinášejí i pozitiva. I pokud se rozhodneme pro první možnost, tedy dáme si za cíl stabilizovat teplotu Země, máme k dispozici
stále různé možnosti.

Pavel Houser


Strana 40 - John Backus

Na začátku padesátých let 20. století se výkon počítačů zvýšil tak, že numerické programy, jejichž tvorba trvala týdny, dokázaly poskytnout výsledky za několik minut, ba i sekund. Z tohoto důvodu začali vědci hledat způsoby, jak zjednodušit a zefektivnit vlastní programování. John Backus, mladý zaměstnanec IBM, vyvinul se svým týmem programovací jazyk FORTRAN, první problémově orientovaný programovací jazyk, který se nejen široce prosadil ve vědeckých a technických výpočtech, ale jenž rovněž předznamenal metodiku pro vývoj vyšších programovacích jazyků.

Jan Kapoun

Komentáře