CIO Business World 5/2011

Když se iPad poprvé objevil, řada CIO a administrátorů více či méně otevřeně doufala, že zapadne do propadliště IT dějin tak jako řada podobných výrobků předtím.

CIO Business World 5/2011


Z obsahu:

 

12  | iPad 2 pro byznys - IT INFRASTRUKTURA

Když se iPad poprvé objevil, řada CIO a administrátorů více či méně otevřeně doufala, že zapadne do propadliště IT dějin tak jako řada podobných výrobků předtím. A to zejména protože systém většiny firem je postaven na využívání Microsoft Windows, servery jsou pak dominovány linuxovými distribucemi. A do toho zcela jiná platforma vnáší zmatek.

Tom Kaneshige, Alexandr Radecký

16  |    Virtualizace ICT infrastruktury: Vize vs. realita - ANALÝZA IT

Virtualizace serverů je již v tuzemských podnicích běžnou realitou.  Virtualizace desktopů však na svůj „velký třesk“ zatím stále ještě čeká. Nejen postupné technologické dozrávání nástrojů pro virtualizaci serverové infrastruktury či změny v licenční politice jejich dodavatelů, nýbrž poněkud paradoxně také důsledky ekonomické krize vedly v posledních letech k razantnímu rozvoji virtualizace serverů provozovaných tuzemskými institucionálními uživateli ICT.

Lubomír Karpecki

18  |    Jak správně kvantifikovat přínosy SharePointu ve vašem podniku DMS, ECM

Kvantifikace přínosů a nákladů u investic do IT je vždy velice komplikovaným úkolem. Ale pokud jde o kalkulaci těchto veličin u SharePointu, jedná se o skutečnou výzvu i pro zkušené harcovníky v oboru. Celá řada přínosů je totiž jen obtížně uchopitelná – zapojení SharePointu může ve vašem podniku vést například k zefektivnění různých procesů. To s nejvyšší pravděpodobností oceníte, pravděpodobně ale budete mít problém hodnotu těchto přínosů vyjádřit ve formě konkrétní sumy peněz.

Russ Edelman, Čestmír Žák

34  |    Pozor na náklady školení - ITIL 3

ŠKOLENÍ    IT Infrastructure Library verze 3 zdůrazňuje vědomosti organizace v oblasti obsluhy systémů, ještě než jsou vybudovány. Ale pro maximalizaci užitků z nejlepších postupů formalizovaných v ITIL 3 je třeba podstoupit celou řadu školení. ITIL ve své nejnovější verzi vyvolává u řady IT profesionálů četné otázky. Zejména pokud skutečně vážně uvažují o tom, že by celou tuto metodologii začala jejich společnost využívat, vyvstává jeden zásadní problém – kolik budou vlastně stát všechna ITIL 3 školení a související certifikace?

Malcolm Wheatley, Alexandr Radecký, Tomáš Jirásko

38  |    Umělé atomy šité na míru - SCIENCE WORLD

Současné technologie umožňují manipulovat s atomy a ještě menšími částicemi, a vytvářet tak hmotu s vlastnostmi ušitými na míru. Zčásti se navíc nemusí postupovat metodou pokusu a omylu, ale požadované vlastnosti lze předpovědět pomocí počítačové simulace. Zcela nové, v přírodě se nevyskytující „prvky“, nemusejí být jen supertěžkými jádry nacházejícími se v periodické tabulce kdesi daleko za uranem. Dokonce i na samém počátku tabulky, mezi vodíkem a héliem, lze připravit látky zvláštních vlastností.

Pavel Houser

40  |    Grace Hopperová - HISTORIE IT

Ve svých čtyřiceti letech se stala jednou ze tří programátorů prvního číslicového počítače Mark I. Tehdy zřejmě netušila, že programování a práci na vývoji programovacích jazyků zasvětí zbytek života. Ruku v ruce s vývojem hardwaru se čím dál více totiž ukazovalo, že dosavadní způsoby programování jsou vzhledem k rychlosti výpočtu nevyhovující.

Jan Kapoun

Komentáře