CIO Business World 9/2011

Ve světle zpráv o nepřipravenosti podniků a jejich vedení na nasazení výpočetního mraku či dvoudenního výpadku Amazon EC v půlce dubna se může zdát, že nástup „cloudu“ neprobíhá tak hladce a svižně, jak mnozí analytici a dodavatelé předpovídali.

CIO Business World 9/2011


14 | Někdo se dívá… i na vás

IT ve státní správě

Jen s málokterým prvkem IT používaným ve státní správě nebo samosprávě se setkáváme častěji než s kamerovými systémy. A pokud budeme kopírovat zahraniční trendy, jejich počet i nadále logicky poroste.

Čím je totiž pro člověka zrak, tím je pro orgány zajišťující veřejnou bezpečnost i funkčnost městských infrastruktur kamera. Navíc jsou kamery častým prvkem ve volebních programech stran kandidujících do samospráv a hrají občanům na strunu zvýšení bezpečnosti.

Tomáš Jirásko

16 | ICT ve výrobě domácích spotřebičů

ANALÝZA IT

Efektivní využití pokročilých ICT řešení při zvyšování produktivity práce pomáhá tuzemským výrobcům domácích spotřebičů v souboji s globální konkurencí. Tato analýza se zabývá aktuálním stavem a trendy využití ICT v tuzemské výrobě domácích spotřebičů – tj. ve výrobě elektrických osvětlovacích zařízení, jež má podle aktuálně platné standardní klasifikace ekonomických činností CZ-NACE číselný kód 27.4, 27.5 a 25.21).

Lubomír Karpecki

22 | Zamračeno – jak skvělá budoucnost doopravdy čeká různé podoby výpočetního mraku?

CLOUD

Ve světle zpráv o nepřipravenosti podniků a jejich vedení na nasazení výpočetního mraku či dvoudenního výpadku Amazon EC v půlce dubna se může zdát, že nástup „cloudu“ neprobíhá tak hladce a svižně, jak mnozí analytici a dodavatelé předpovídali. Optimismu do žil nenalévá ani průzkum, který na českém trhu provedla Cloud Computing Research Group z KIT VŠE.

Lukáš Erben

30 | CIO vs. CFO – dej ruce pryč od mé tiskárny

PŘEHLED

Do firem vstoupil před dvěma lety strašák krize, a i když společnosti zhusta vyhlašovaly nejlepší ekonomické výsledky za deset let, vezou se na vlně úspor i dnes. Jde o vcelku nepěkný trend, kdy řada CFO dostala firmy do fáze stagnace, protože na cokoliv „nového“ nejsou peníze. Místo investic se ušetřené prostředky „prožraly“ na dividendách a oblbování kapitálového trhu. V recesi jsou pak prvními, kdo ve firemní infrastruktuře jde pod sekyru, IT oddělení.

Tomáš Jirásko

34 | Případová studie 2011

V pořadí již šestý ročník soutěže případových studií nabízí na třiceti stránkách více než reprezentativní vzorek zajímavých projektů realizovaných v nedávné době tuzemskými dodavateli. Mezi zákazníky je pak i v letošním roce nejen řada nadnárodních společností, ale i zahraniční uživatelé.

66 | Kvantové počítače jsou možná na dohled

SCIENCE WORLD

Značně exotická technologie zvaná kvantové počítání je možná blíže realitě, než se zdá. První kvantový počítač byl totiž prodán do komerčního sektoru a v oboru se objevila i celá řada dalších. Velkým překvapením se na počátku léta stala zpráva, že Lockheed Martin, americká společnost podnikající v leteckém, kosmickém a vojenském průmyslu, zakoupila kvantový počítač od kanadské firmy D-Wave.

Pavel Houser

68 | Frederick Brooks

HISTORIE IT Když společnost IBM v polovině šedesátých let uvedla řadu vzájemně kompatibilních počítačů System/360, znamenalo to skutečný zrod počítačového průmyslu. Frederick Brooks stál nejen u zrodu těchto počítačů, ale vedl také vývoj prvního univerzálního operačního systému OS/360. Nedlouho po nástupu komerčních sálových počítačů nastalo na přelomu padesátých a šedesátých let v počítačovém průmyslu nepřehledné období, jež je ze zpětného pohledu označováno jako doba chaosu.

Jan Kapoun

Komentáře