CIO BusinessWorld 5/2012

Když se mluví o aplikacích pro mobilní telefony, vybaví se většině lidí hry, kalendář a sociální sítě. Jenže mobilní programy zahrnují stále častěji i silnější software pro IT profesionály a specialisty.

CIO BusinessWorld 5/2012


CIO BusinessWorld 5/201210  | Využívání ICT ve veřejné správě (2.)

Druhý díl našeho miniseriálu věnovaného využívání ICT ve veřejné správě tentokrát shrnuje oblast zabezpečení dat.  Dále  se  věnuje  podmínkám v oblasti IT, které mají zaměstnanci při výkonu své práce.

Filip Klausner, Čestmír Žák


12  | ICT v peněžnictví a pojišťovnictví

Zatímco celkový počet pracovníků všech osmadvaceti finančních institucí, jež byly při
přípravě této analýzy dotazovány, se na počátku nového tisíciletí snížil a poté mírně
rostl, zaznamenávalo toto odvětví po opožděné privatizaci během téměř celého minulého desetiletí bouřlivý ekonomický rozvoj.

Lubomír Karpecki

 

27  | Mobilní aplikace pro IT profesionály

Když se mluví o aplikacích pro mobilní telefony, vybaví se většině lidí hry, kalendář
a sociální sítě. Jenže mobilní programy zahrnují stále častěji i silnější software pro IT profesionály a specialisty.

Robert l. Scheier, Alexandr Radecký

32  | Bezpečnost – příležitosti i hrozby

Jak vnímají aktuální bezpečnostní hrozby dodavatelé řešení pro tuto sféru? Které oblasti jsou z hlediska zabezpečení IT a fyzické bezpečnosti v současnosti nejpalčivější? A jak se s nimi potýkají samotní uživatelé?

Čestmír Žák

38  | Opilcova procházka a kvantový počítač ze světla

Tým odborníků z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze ve spolupráci se zahraničními kolegy uspěl, když se mu podařilo publikovat na téma kvantových počítačů v prestižním časopisu Science. Jádrem výzkumu byla realizace kvantového procházení (tzv. kvantová náhodná procházka), která by se mohla v budoucnosti stát základem kvantových počítačů.

Pavel Houser

40  | Donald Knuth

Autor několikasvazkového díla Umění programování, na němž pracuje od roku 1962, bývá označován jako „guru počítačového programování“ a řazen mezi nevlivnější vědce současnosti. Zásadní přínos Donalda Knutha pro počítačovou vědu nespočívá v programech ani v prosazování otevřených formátů, nýbrž v jeho vědecké práci soustřeďující se zvláště na problematiku tvorby a analýzy algoritmů.

Jan Kapoun

Komentáře