10 | Využívání ICT ve veřejné správě (2.)
Druhý díl našeho miniseriálu věnovaného využívání ICT ve veřejné správě tentokrát shrnuje oblast zabezpečení dat. Dále se věnuje podmínkám v oblasti IT, které mají zaměstnanci při výkonu své práce.
Filip Klausner, Čestmír Žák
12 | ICT v peněžnictví a pojišťovnictví
Zatímco celkový počet pracovníků všech osmadvaceti finančních institucí, jež byly při
přípravě této analýzy dotazovány, se na počátku nového tisíciletí snížil a poté mírně
rostl, zaznamenávalo toto odvětví po opožděné privatizaci během téměř celého minulého desetiletí bouřlivý ekonomický rozvoj.
Lubomír Karpecki
27 | Mobilní aplikace pro IT profesionály
Když se mluví o aplikacích pro mobilní telefony, vybaví se většině lidí hry, kalendář
a sociální sítě. Jenže mobilní programy zahrnují stále častěji i silnější software pro IT profesionály a specialisty.
Robert l. Scheier, Alexandr Radecký
32 | Bezpečnost – příležitosti i hrozby
Jak vnímají aktuální bezpečnostní hrozby dodavatelé řešení pro tuto sféru? Které oblasti jsou z hlediska zabezpečení IT a fyzické bezpečnosti v současnosti nejpalčivější? A jak se s nimi potýkají samotní uživatelé?
Čestmír Žák
38 | Opilcova procházka a kvantový počítač ze světla
Tým odborníků z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze ve spolupráci se zahraničními kolegy uspěl, když se mu podařilo publikovat na téma kvantových počítačů v prestižním časopisu Science. Jádrem výzkumu byla realizace kvantového procházení (tzv. kvantová náhodná procházka), která by se mohla v budoucnosti stát základem kvantových počítačů.
Pavel Houser
40 | Donald Knuth
Autor několikasvazkového díla Umění programování, na němž pracuje od roku 1962, bývá označován jako „guru počítačového programování“ a řazen mezi nevlivnější vědce současnosti. Zásadní přínos Donalda Knutha pro počítačovou vědu nespočívá v programech ani v prosazování otevřených formátů, nýbrž v jeho vědecké práci soustřeďující se zvláště na problematiku tvorby a analýzy algoritmů.
Jan Kapoun
Komentáře