25% internetového provozu souvisí s Googlem

Denně se spojí s některým serverem Googlu přibližně 60% všech zařízení, která jsou připojena k internetu.

25% internetového provozu souvisí s Googlem


Že Google je důležitým internetovým hráčem je jasné. Ale přesto analýzy společnosti Deepfield překvapí.

Díky tomu, že Google je výrobcem řady různých zařízení, dospěla situace tak daleko, že už s Googlem souvisí 25% veškerého internetového provozu. To čtyřnásobný nárůst oproti stavu před třemi lety. Díky tomu Google již dnes předběhl Facebook, Netflix a Twitter dohromady.

V běžný den se spojí s některým ze serverů Googlu přibližně 60% všech zařízení připojených do sítě. Do této statistiky nejsou zahrnuty jen počítače a mobilní zařízení, ale také herní konzole, mediacentra a jiná “embedded” zařízení, jako je třeb Apple TV nebo Xbox 360.

Jedním z důležitých faktorů takového nárůstu je úspěch produktů jako jsou YouTube a mobilní zařízení s Androidem - společně s cloudovými službami Google (Google Drive). Podle odhadů samotného Googlu používá zařízení s Androidem 900 milionů uživatelů.

Podle agentury Deepfield není Google v budování síťové a datové infrastruktury jediný. Ostatní technologické společnosti jako Facebook, Netflix nebo Apple ji budují také, popř. využívají infrastruktrury velkých providerů jako je třeba Amazon S3. Vypadá to ale, že Google je hodně popředu. Má speciální program Google Global Cache (CGC) - síť serverů, které zprostředkovávají přístup ke cachovatelnému obsahu, jako jsou třeba videa YouTube. Servery GCG mohou být zapojeny přímo do sítí providerů a šetřit jim provoz.

Může se stát, že nám Google přeroste přes hlavu? Může se dnes ještě opakovat scénář z roku 1984, kdy byla telefonní společnost AT&T násilně rozdělena na 7 menších společností, protože získala na území USA monopol (kterého zneužívala)?

Čtěte také:

→ Jak doplácíme na nepřátelství Googlu a Microsoftu
→ Co se stane s Google, až dospěje do stadia kritické infrastruktury?

G+


Úvodní foto: © Nmedia - Fotolia.com
Komentáře