3D tiskárny mění logistiku i módní průmysl - 2

3D tisk je už nikoliv jen záliba technických hračičků, ale i slušný byznys.

3D tiskárny mění logistiku i módní průmysl


3D tisk může podle DHL dnešní dodavatelské řetězce zcela změnit. Zboží lze vyrábět mnohem blíže k zákazníkovi, což povede k redukci dopravních nákladů, snížení objemů přepravovaného zboží a omezení skladových zásob. Jako první se pravděpodobně změní logistika náhradních dílů. S 3D tiskárnami si technici mohou stáhnout data pro náhradní díl a vytisknout ho ve velice krátkém čase. Významnou součástí logistického průmyslu se stanou dodávky používaných surovin.

Masové rozšíření 3D tisku ani nevyžaduje, aby se zařízení stala běžnou součástí domácností. Podle jedné z představ o bu
doucnosti 3D tisku si modely budeme individuálně navrhovat, sdílet a upravovat, nikoliv ale sami tisknout. Této myšlenky se chytil řetězec Staples, který nabízí kancelářské potřeby. Zájemce si pomocí služby Staples Easy 3D může nechat vytisknout svůj soubor v nejbližší prodejně a tam si ho vyzvednout. Dosud podobnou službu nabízela např. firma Shapeways, Staples je ovšem velký „mainstreamový“ hráč s rozsáhlou sítí poboček.

Zajímavé je, že Staples nabídne v první fázi 3D tisk nikoliv z plastu, ale z papíru. Jeho partnerem je totiž firma Mcor Technologies a její tiskárna Iris. Ta pracuje s běžným papírem a jeho vrstvy lepí k sobě pomocí lepidla na vodní bázi. Výhodou proti plastu má být fakt, že na papír lze aplikovat zcela běžný inkoust, a předmět tedy může mít miliony odstínů. Většina konkurenčních technologií 3D tisku podporuje naproti tomu jen malý rozsah barev a obarvuje se až dodatečně.

Kostýmy pro operu

Nakonec 3D tisk se již prolíná i s tak masovou záležitostí, jako je móda. Budou si parádivci tisknout na míru i šaty? Nizozemská designérka Iris van Herpen představila na módní přehlídce Paris Fashion Week šaty vytištěné pomocí technologie od belgické společnosti Materialise. Tzv. mammoth stereolitografie umožnila vytvořit šaty zcela bezešvé (tj. z jediného kusu) a velmi výstředních tvarů, což by údajně bylo zcela mimo možnosti tradičního oděvního průmyslu. Stereolitografické stroje Mammoth byly navrženy speciálně pro účely firmy Materialise. Výrobní postup funguje tak, že UV lasery přenesou design do tekuté pryskyřice, která v místě dotyku laseru okamžitě ztuhne a postupně vytváří 3D objekty.

Celý vývoj získal i dotaci Evropské unie. Společnost Materialise vznikala jako univerzitní projekt zaměřený na aplikace pro rychlé vytváření prototypů, dnes zaměstnává asi 900 lidí. Její technologie byla nedávno využita k výrobě kostýmů pro představení Madame Butterfly v benátské opeře La Fenice.

Úvodní foto: © I.M.Redesiuk - Fotolia.com
Komentáře