5 věcí, které si odneseme z CES 2013 (1.)

Veletrh CES 2013 přišel a zase odešel. Kromě toho, že si příště obujeme pohodlnější boty, jsme se naučili i jiné věci, tentokrát týkající se účelu návštěvy této akce, jedné z nejvýznamnějších v oblasti spotřební elektroniky.

5 věcí, které si odneseme z CES 2013 (1.)


Televize: další zařízení na řadě pro inovace

Na letošním CES bylo více než kdy jindy těžké vyhnout se televizním produktům a službám. Jedním z nejpopulárnějších pojmů akce bylo 4K, čili Ultra HD televize, které mnoho odborníků a laiků vidí jako pokus odvětví vymanit se z nákladné sázky na 3D televize v posledních několika letech.

Jak už její název napovídá, nabízí 4K Ultra HD televize (UHDTV čili televize s ultra vysokým rozlišením) čtyřnásobné rozlišení oproti Full HD 1080p televizním displejům – konkrétně jde o 3 840 x 2 160 pixelů. To je opravdu hodně; takové televize nabízejí opravdu působivý obraz. Nejnovější standard pro UHDTV, Rec 2020, je schopen produkovat barvy, které není možné reprodukovat na „klasických“ HDTV, díky čemuž jsou 4K displeje ve své oblasti opravdu zlomové.

Toshiba L9300Úplně jinou otázkou je, jestli je to dostatečný důvod k přesvědčení potenciálních zákazníků, aby začali ve větší míře nakupovat nové televize. Jestliže spotřebitelé jen neochotně nakupovali 3D televize dokonce i poté, co v davech proudili do kin na filmové 3D tituly, nemusí rovnou stát fronty ani na tyto modely s vyšším rozlišením. Není pravděpodobné, že by byla spousta lidí nespokojena se svými 1080p HD televizory. „Nalákat“ zákazníků k tomu, aby si koupili 4K UHDTV, by znamenalo přesvědčit je, že s televizemi, které již v současné době vlastní, je něco špatně.

Nicméně několik významných posunů na CES v oblasti obsahu by mohlo některé milovníky televizní zábavy nalákat. Otázkou je, nakolik, respektive kdy (a zda vůbec) se níže uvedených novinek a vylepšení dočkáme v České republice. Chytré televize s internetovými aplikacemi (jako je Netflix a Fantasy Football) už spotřebitelé očekávají dlouho. Společnost Haier ukázala chytrou televizi kompatibilní s internetovou streamovací službou Roku, Hisense zase na bázi Google TV založený model s uživatelsky přizpůsobitelným dvoustranným displejem. Jedna strana obsahuje trackpad a individuální tlačítka pro Netflix a Live TV, druhá strana je zase vybavena plnohodnotnou QWERTY klávesnicí pro vyhledávání v menu (a na internetu).

Dish HopperDalší společnosti se zaměřovaly výhradně na nové způsoby poskytování televizního obsahu. Zařízení Hopper od Dish Networks, které nahrává obsah z jedné televize a zpřístupňuje jej i na ostatních televizích v domácnosti, si získal na CES chválu veřejnosti. Ještě lepší pak byla zpráva, že Hopper bude kompatibilní s technologií Slingbox, která umožňuje vzdálený přístup k obsahu na lokální televizi, včetně regionálních sportovních utkání a digitálních nahrávek, na zařízeních Android a iOS.

Jestliže byla inovace v posledních pěti letech zaměřena na mobilní telefony, vypadá to, že následujících několik let budou cílem vylepšování ze strany výrobců zařízení právě televize.

Pokračování

Komentáře