6 inovací, které změní zdravotnictví (4.)

Když se spojí ekonomové, datoví analytici a profesionálové ve zdravotnictví, je výsledkem často významná inovace. Těchto šest případů citovaných na konferenci Massachusettského technologického institutu (MIT) může změnit způsob interakce pacientů s nemocnicemi, lékaři i navzájem mezi sebou.

6 inovací, které změní zdravotnictví (4.)


Předchozí díl

Prostřednictvím e-home projektu studoval tým AgeLab z MIT efektivitu nastavení plochy, které se zaměřovalo na dodržování lékového režimu ze strany seniorů. (Méně než polovina seniorů totiž lékařské předpisy ukládá na snadno dosažitelné místo.) Nastavení zahrnovalo monitor, na nějž mohli pacienti a lidé starající se o ně zanechávat zprávy, „informační kouli“, která byla připojena k ikoně „máte nový e-mail“, a tabulka s léky s aktivovanou čtečkou čipových karet.

Výsledkem této studie je, že předepsané termíny braní léků dodržovali spíše pacienti, kteří dostali oznámení o zapomenuté dávce společně s lidmi, kteří o ně pečovali, než ti, kteří oznámení dostali sami. Větší množství oznámení mělo také za následek více komunikace mezi rodiči a dětmi.

5. Senzory emocí: v případě souhlasu může být monitorováno cokoliv

Ve chvíli, kdy jste zabráni do práce či do hlubokého přemýšlení nebo přijímáte emoční podněty, posílá váš mozek signály vaší kůži, zejména vašim rukám a nohám. Tomu se říká elektrodermální aktivita, která je spuštěna sympatickým nervovým systémem. Měření této aktivity dříve vyžadovalo dráty a senzory, což mělo své nevýhody – například si ti, kteří měli senzory nasazené, nemohli umýt ruce. Pokroky v technologii senzorů nyní umožňují neinvazivní monitorování v průběhu celého dne a noci.

Velká část práce Rosalind Picardové, vědkyně z MIT, se týká dětí s autismem. Senzory emocí, jako je Q Sensor (vyráběný společností Affectiva, kterou Picardová spoluzakládala) umí určit, kdy je dítě aktivní a kdy je naopak utlumené.

Výsledky mohou významně měnit plány léčby. V jednom konkrétním případě byla Picardová se svou bývalou studentkou s autismem, která měla nasazené senzory a čekala na to, až bude moci pronést svůj odložený proslov; studentka přecházela sem a tam a snažila se tak uklidnit. Její kamarádka jí však řekla, ať s tím přestane, že to stejně nepomůže. Picardová a její studentka však pomocí senzorů, že ono přecházení ve skutečnosti pomáhalo – a příště, když se ona studentka připravovala na další proslov, nechala ji její kamarádka přecházet.

Senzory ani nemusejí být nasazeny. Cardiocam umí měřit srdeční puls a dýchání pomocí webkamery. Affdex od afektivy zase dokáže také pomocí webkamery číst emoce. Obě technologie jsou příležitostí pro telemedicínu a vzdálené monitorování pacientů.

Pokračování


Úvodní foto: © koszivu - Fotolia.com
Komentáře