7 technologických trendů, které přežijí rok 2013 (1.)

Technologické trendy přicházejí a odcházejí. Podívejme se na sedm z nich, které se objevily v roce 2012 a se kterými se budeme setkávati v letech příštích.

7 technologických trendů, které přežijí rok 2013 (1.)


Zeptejte se kohokoliv v IT na technologické  trendy a získáte bezpočet  různých pohledů. To, co může vypadat jako  inovativní myšlenka –  třeba Google Wave, může  později  zcela  upadnout v zapomnění. Stejně tak třeba vůbec ještě nevíme, zda se Windows 8 přes počáteční nejisté krůčky nakonec nestanou velkým úspěchem.

Nicméně v minulém roce se objevilo i několik jednoznačných trendů. Některým, jako je 3D tisk, nějakou chvíli trvalo, než vyklíčily do plné krásy.  Jiné vyskočily doslova odnikud a proběhly světem jako bouře. Tyto trendy dominovaly hlavním zprávám – a v některých případech dokonce změnily  i náš způsob práce v byznysu a správě světa IT.

1. Do centra dění se nyní dostávají velká data

Analyzování nepřeberných stohů dat není novým trendem. Obrovské americké vládní laboratoře v severní Kalifornii a  v  Chicagu  zpracovávají  informace o  lidském genomu a analyzují modely nukleární fúze již po desítky let. Novinkou je však to, že se velká data záhy stala v podstatě mainstreamem. Nástroje jako Google Analytics  zjednodušují  IT administrátorům analýzu  toku návštěv webových stránek, a  to  i v případě, že se jedná o miliony přístupů.
Doplňkový  trend: popularitu nabyla i infografika, jež pomáhá vysvětlit masivní sady dat (a která se někdy používá možná až příliš). Barevné tabulky rozšířené na několik stránek pomáhají vysvětlovat  informace pocházející z velkých dat.

2. On-line vzdělávání je nyní crowdsourcováno

Korporátní školení se v posledních letech mění jen výjimečně. Pro většinu velkých společností jsou nyní běžné on-line kurzy, které zaměstnancům pomohou naučit se novou CRM aplikaci či novinku v účetnictví. To, co se však v roce 2012  změnilo, má mnoho  společného s  lidmi, kteří  tvoří obsah  těchto kurzů. Stránky, mezi něž patří například Udemy nebo Udacity, jsou crowdsourcingové portály pro školení, kam mohou experti umístit školicí semináře. A když už svým tréninkovým kurzem na téma „jak funguje vývoj produktů“ přispěl i výkonný  ředitel Yahoo,  je  jasné, že se  jedná o trend.

3. NFC zaplňuje díru na trhu

Technologie NFC se poprvé objevila v telefonech na konci roku 2011, ale trvalo několik měsíců, než se uchytila. Nyní ji vidíte všude: Samsung ve své reklamě ukazuje dva telefony vedle sebe, přičemž z jednoho do druhého se přetahuje hudba. Technologie, která vyžaduje kontakt dvou zařízení pro přenos malého množství dat, je podporována mnoha novými modely od Googlu a Samsungu. Hlavní výhodou NFC oproti Bluetooth je fakt, že novější  technologie nevyžaduje prakticky žádnou konfiguraci, a je tak uživatelsky výrazně přívětivější.

Pokračování →

 


Úvodní foto: © z_amir - Fotolia.com
Komentáře