Apple omezuje kapacitu původních účtů na iCloudu

Apple svým dlouholetým uživatelům služby iCloud oznámil, že původní kapacitu ve výši 20 GB volného úložiště, které jim před dvěma lety poskytl zdarma, od podzimu omezuje na 5 GB.

Apple omezuje kapacitu původních účtů na iCloudu


Toto oznámení se týká uživatelů, kteří si v minulosti pořídili problémového předchůdce iCloudu, službu MobileMe.

Během změny MobileMe na iCloud, která začala v listopadu 2011 a skončila v červnu 2012, Apple nabídl těmto původním uživatelům MobileMe 20 GB prostoru navíc k základním 5 GB. Tedy celkem 25 GB. Za současných 25 GB nyní uživatelé iCloudu zaplatí 40 dolarů za rok. Apple rozeslal svým zákazníkům e-mail, který je informoval, že od 1. října jim bude schránka automaticky snížena na 5 GB a služby iCloudu budou dočasně vypnuty. Ke zprovoznění bude zapotřebí snížit objem dat používaného úložiště nebo do konce září zaplatit cenu podle potřebného objemu úložiště. Firma rovněž nabízí rozšíření schránky pouze o 10 GB (celkem 15 GB) za 20 dolarů ročně nebo 50 GB navíc (celkem tedy 55 GB) za 100 dolarů ročně. Uživatelé, kteří měli k dispozici původních 20 GB prostoru ze služby MobileMe, si mohou zakoupit více prostoru přes iPhone, iPad, Mac nebo PC s OS Windows.

Roční poplatky, které Apple svým zákazníkům za používání iCloudu účtuje, jsou mnohem vyšší, než nabízejí jeho konkurenti. Například Microsoft poskytuje u své cloudové služby SkyDrive 7 GB zdarma a za 20 GB prostoru navíc požaduje jen 10 dolarů ročně. Rovněž Google dává svým zákazníkům u služby Google Drive solidních 15 GB zdarma. DropBox nabízí bezplatně pouze 2 GB a za objemných 100 GB si účtuje 99 dolarů za rok (Apple za stejnou cenu poskytuje polovinu kapacity).

Mezi silnou trojkou je nejlevnější SkyDrive. Microsoft bude ovšem brzy nucen službu SkyDrive kvůli prohranému soudnímu sporu o značku s britskou skupinou Sky Broadcasting přejmenovat. Apple má novou obchodní strategii, která si klade za cíl navýšení tržeb, a tím pádem se snaží o velice agresivní expanzi iCloudu nejen u svých zákazníků, ale také u vývojářů. Například vývojáři OS X aplikací, kteří spoléhají na iCloud, musí svůj software prodávat pouze přes Apple Mac App Store, kde si firma účtuje poplatek ve výši 30 % ze všech prodejů.

Firma z kalifornského Cupertina si v poslední době velmi pochvaluje příjmy z placených služeb, aplikací a stahované hudby z iTunes. Příjmy za poslední kvartál činily 4 mld. dolarů, což není vůbec špatný výsledek. Apple také zavedl určité restrikce vůči svým rivalům a znepříjemnil jim život. Odmítl například několik iOS aplikací, které potřebovaly k ukládání dat službu DropBox. DropBox byl nucen modifikovat své SDK (Software Development Kit), takže vývojáři třetích stran nemohou zákazníky směrovat na stránky, kde by si mohli objednat jejich služby a zakoupit více úložného prostoru.

Služba iCloud je určena pro ukládání fotografií, e-mailů, zálohování zařízení s iOS, dokumentů iWork a souborů vytvářených prostřednictvím desktopových a mobilních aplikací třetích stran. Služba bude také využívána pro iCloud Keychain a přístroje s iOS 7 a OS X Maverick. On-line verze nástrojů Pages, Numbers a Keynote, které obsahují aplikace iWork, bude také ukládat dokumenty v iCloudu. On-line aplikace jsou momentálně v betaverzi, ačkoliv vývojáři program v poslední době na zkoušku rozšířili mezi náhodně vybrané uživatele.

Jak již Apple konstatoval ve svém e-mailu a oznámil zákazníkům na své on-line podpoře, uživatelé s objemem dat a e-mailů více než 5 GB mohou počítat s přerušením služby do doby, než svá data zredukují nebo si koupí více místa. Zároveň firma svým klientům umožnila zkontrolovat si aktuální velikost prostoru, který využívají.

Zdroj: IDG News Service

Čtěte také:
→ Uživatelé počítačů Mac jsou ohroženi malwarem šířeným nelegálními kopiemi
Nejnovější malware sleduje login uživatele k bitcoinovým účtům a kompromituje přihlašovací údaje.
→ Microsoft OneDrive a Office Online: nový marketing pro stávající služby
Microsoft realizoval avizované přejmenování služby cloudového úložiště ze SkyDrive na OneDrive. V návaznosti na to začal nabízet své on-line kancelářské aplikace pod novým názvem Office Online.


Úvodní foto: © Scanrail - Fotolia.com

Vyšlo v CIO Business World 11/2013
Časopis lze koupit se slevou 20 %

Komentáře