Bankovky mohou být dohledatelné díky RFID

Fyzické bankovky mohou být brzy dohledatelné díky invenci skupiny amerických vědců. Těm se totiž podařilo vyrobit extrémně tenké RFID štítky, kterými je možno opatřit právě papírové peníze. Mohlo by se tak předejít například různým podvodům.

Bankovky mohou být dohledatelné díky RFID


Ještě dnes se najde spousta obchodů, které nejdou s dobou a doposud nepřijímají platební karty. Stejně tak je spousta lidí, kteří sice platební kartu mají, ale raději platí postaru, klasickými penězi. A nakonec – v některých případech by zatím ani nebylo praktické snažit se nahradit standardní fyzický platební prostředek (stále jím rozumíme kovové a papírové peníze) bezhotovostní platbou. Na společnost, kde veškeré transakce zabezpečíme jen pomocí digitálních jedniček a nul, si tak nejspíš ještě nějaký ten pátek počkáme.

I proto vědci přišli s miniaturními ultratenkými RFID štítky, které lze integrovat přímo do papírových bankovek. Ty by tak byly snadno dostopovatelné a dohledatelné, což doposud znělo spíše jako utopie, neboť RFID tagy byly zatím vždy příliš velké, než aby fungovaly s normálním papírem.

Baleno laserem

K vložení čipů RFID do papíru je využíván laser, jenž dokáže zajistit výrobu čipů i jejich „vnoření“ do papíru. Technologii nazvanou Laser Enabled Advanced Packaging (volně přeloženo jako laserem umožněné pokročilé balení) lze využít nejen pro potřeby bankovek, ale de facto veškerých papírových dokumentů – ať už půjde o právní dokumenty, letenky nebo třeba vstupenky na společenské události.

Vzhledem k tomu, že je RFID čip i s anténou „vypálen“ přímo do papíru, nelze je vyjmout, aniž by se tím papír poškodil. Zloději by tak měli smůlu. Podle samotných vědců je výroba a aplikace jejich technologie vzhledem k minimu použitého materiálu a vybavení levnější i rychlejší (dvakrát) než další, dnes využívané výrobní postupy. Nyní proto zkoumají možnosti komerčního využití svého objevu. O jejich technologii se již nyní údajně zajímá celá řada společností. Vědci sami se domnívají, že by bylo možno použít jí například při výrobě bankovek, což by významně zkomplikovalo jejich padělání.

Vedoucí týmu amerických vědců profesor Val Marinov v technologii vidí ohromný potenciál a dodává: „Zhruba před deseti lety oznámily finanční ústavy Bank of Japan a Evropská centrální banka záměr týkající se vývoje podobné technologie, to se jim stále nepodařilo. Věřím, že náš objev je vůbec prvním, který umožňuje integrovat funkční RFID tag do papíru.“ Jen pro úplnost dodáme, že papír opatřený RFID štítkem již trh zná, vzhledem k omezením dosavadních výrobních technologií šlo však vždy o výrazně tlustší druhy papíru.


Úvodní foto: © Scott Maxwell - Fotolia.com
Komentáře