Bezplatný přechod na Windows 8.1

Microsoft poskytne svým zákazníkům bezplatnou aktualizaci povyšující původní Windows 8 na Windows 8.1. Za jakých podmínek bude možné aktualizovat stávající Windows 8?

Bezplatný přechod na Windows 8.1


Microsoft dokončil nový operační systém Windows 8.1 a zpřístupnil jej svým hardwarovým partnerům. Multilicenční zákazníci a předplatitelé služeb MSDN a TechNet tentokrát nezískají přednostní přístup k finální verzi systému. Microsoft chce Windows 8.1 pro všechny skupiny zákazníků uvést na trh v pátek 18. října 2013.

Aktualizace nepůjde přes Windows Update

Od uvedení nového či spíše inovovaného systému do prodeje bude možné z původních Windows 8 přejít zdarma na Windows 8.1 formou bezplatné aktualizace. Ta ale nebude distribuována přes službu Windows Update. Důvod Microsoft nesdělil. Pro maloobchodně pořízená Windows 8 a OEM instalace Windows 8 bude aktualizace šířené prostřednictvím Windows Store.
Pro přístup do Windows Store je nutný Microsoft Account (použít lze uživatelský účet Office 365) a rozlišení displeje alespoň 1024x768 pixelů. Administrátoři mohou uživatelům zabránit v zobrazování aktualizace povyšující původní Windows 8 na Windows 8.1. Skupinová politika ve Windows 8 nabízí volbu „Vypnout nabídku upgradu na nejnovější verzi systému Windows“.

Tentokrát už ani za poplatek Microsoft nenabídne zaslání instalačního média jako v případě dřívějších nabídek upgradů. „Zákazníci mohou případně využít našich partnerů, kteří jim s aktualizací mohou pomoci,“ uvedl Lukáš Křovák, manažer divize Windows Client v české pobočce společnosti Microsoft.
Multilicenční zákazníci ve Windows Store předmětnou aktualizaci nenaleznou vůbec. Administrátoři budou moci nejdříve 18. října 2013 původní multilicenční Windows 8 povýšit na Windows 8.1 za využití Configuration Manager Software Distribution jako in-place aktualizaci. Podrobnosti prý Microsoft ještě upřesní.

Microsoft poskytne na aktualizaci dva roky

Aktualizace se nemusí objevit hned 18. října 2013. Pro některé počítače může být a bude zpřístupněna až později. „Při zobrazení aktualizace také bude hrát roli dostupnost všech ovladačů a stav systému, který může ovlivnit zobrazení aktualizace. O detailním průběhu aktualizace budeme ještě informovat před její dostupností,“ sdělil Lukáš Křovák.

Aktualizace nebude šířena automaticky, nýbrž výhradně na vyžádání. Zákazníci budou mít na využití nabídky bezplatné aktualizace dva roky od uvedení Windows 8.1 na trh. Systém pak bude následně podporován do 10. ledna 2023, tedy přibližně o tři roky déle než zatím tržně úspěšnější Windows 7 s prvním servisním balíčkem (SP1).

Čtěte také:
→ Chystá Microsoft cloudová Windows? Budou zadarmo?
Opět se ozval tajemný zdroj Wzor, jehož úniky informací je již opakovaně ukázaly jako pravdivé. Podle něj by se mělo jednat o verzi, která možná bude zdarma nebo vázaná na předplatné. Dalším odhalením je návrat menu Start již na podzim, společně s další aktualizací, a to Windows 8.x.
→ Čína vydala zákaz používání Windows 8 na vládních počítačích
Opatření může souviset i s nedávným ukončením podpory Windows XP. Pravděpodobné jsou i bezpečnostní aspekty.

Úvodní foto: redakce
Komentáře