BYOD: výsledek není zaručen

Společnosti utrácejí spousty svých financí za BYOD ve jménu zvýšení produktivity. Ke kýženému efektu však nemusí vždy dojít.

BYOD: výsledek není zaručen


Firmy, které nejsnáze podlehly rytmu módního trendu „bring your own device“, mohou také nakonec nejvíce ztratit. Nová zpráva Nucleus Research se zaměřuje na náklady BYOD a zjišťuje, že se společnosti obvykle potýkají s minimální návratností.

„Návratnost investic do BYOD je v tvrdých číslech pouhým rétorickým cvičením, jež se celé točí okolo produktivity – těmto úvahám však chybí reálný finanční základ,“ myslí si Hyoun Park, hlavní analytik společnosti Nucleus a autor zprávy.

Účelem BYOD od počátku bylo samozřejmě peníze společnostem šetřit. Jeho základní premisou je, že společnosti už nebudou muset svým zaměstnancům kupovat smartphony a tablety. „To je zcela jistě pravda. Ovšem málokdo už vám řekne také to, že náklady na samotná zařízení tvoří méně než deset procent celkových ročních výdajů společností za mobilitu,“ říká Park.

Vezměme v úvahu, že podnikový smartphone stojí přibližně 7 200 korun a má průměrnou životnost 18 měsíců. Po uplynutí této doby zaměstnanec zpravidla požádá o upgrade. To v přepočtu znamená náklady 400 korun za měsíc, což je i hodnota úspory, kterou společnost realizuje v důsledku BYOD. Problém však spočívá v tom, že BYOD výrazně navyšuje další náklady na mobilitu, které zahrnují například hlasové a datové tarify, IT helpdesk a software pro správu mobility.

Nezamýšlené důsledky

Ve své zprávě Nucleus uvádí zarážející právní případ, který se odehrál asi před půl rokem. Společnosti Massachusetts Eye and Ear Infirmary a Massachusetts Eye and Ear Associates urovnaly spor s americkým ministerstvem zdravotnictví zaplacením 1,5 milionu dolarů. Co se stalo? Firmy porušily zákon upravující nakládání s osobními daty pacientů, neboť se ztratil osobní notebook s identifikovatelnými informacemi o zdravotním stavu konkrétních pacientů.

Existuje proto důvodná obava, že BYOD spustí lavinu pracovníků žalujícíchsvé zaměstnavatele. Zaměstnancům se nelíbí slídění firemních očí v jejich osobních zařízeních a myslí si, že je společnosti skrze BYOD využívají.

A co vyšší produktivita?

Nucleus přiznává, že přínosy BYOD v oblasti produktivity lze jen velmi těžko kvantifikovat. To samozřejmě nezabránilo společnostem ve snaze za každou cenu kalkulovat návratnost investic. Například firma Cisco tvrdí, že BYOD jí ušetří 2 miliony dolarů za rok.

Intel zase prohlašuje, že každému z 23 500 zaměstnanců BYOD zachrání 57 minut denně. A protože každý zaměstnanec vydělá firmě v průměru půl milionu dolarů ročně, v souhrnu znamená hodinová úspora času každý den asi 700 milionů dolarů ve zvýšené produktivitě.


Úvodní foto: © Yuri Arcurs - Fotolia.com

Vyšlo v CIO Business World 6/2013
Časopis lze koupit se slevou 20 %

Komentáře