Chytré hodinky: revoluce na spadnutí

Osm mýtů o budoucnosti nového produktu, který se označuje jako smartwatch.

Chytré hodinky: revoluce na spadnutí


Zatímco pro mobilní zařízení nové generace, ze kterých jde mimo jiné také telefonovat, se ujalo označení smartphone, čili chytrý telefon, pro chystané mobilní zařízení, které se bude nosit na zápěstí, se již razí označení smartwatch, čili chytré hodinky. A celkem rozumně předpokládáme, že mimo jiné také budou ukazovat přesný čas.

Na vývoji takového zařízení pracuje řada světových gigantů. Chytré hodinky vyvíjí třeba i skupina Android v rámci obří korporace Google. To naznačuje, že firma plánuje vypustit vlastní smartwatch jako alternativu k chytrým brýlím Google Glass. Google jde za svými plány většinou razantně, takže se dá čekat, že na trhu budou asi dost brzy.

Nevíce očekávání patrně vzbuzují připravované iWatch od Applu, už jen proto, že Apple je inovátorem v oblasti mobilních zařízení. Ovšem vývoj chytrých hodinek jde u Applu dosti ztuha, a tak se zdá, že na trhu budou někdy v polovině roku 2014. A to se může stát, že na tomto specifickém trhu bude již tlačenice.

Prvním na pomyslné cílové pásce bude jihokorejská společnost Samsug Corporation. Ta totiž předběhla své konkurenty a preview nového zařízení s názvem Galaxy Gear předvede již na novinářských dnech před berlínskou výstavou IFA v září 2013.

Odborníci, novináři a bloggeři o nové kategorii chytrých zařízení diskutují velmi často. Ale téměř vše, co předpovídají o budoucnosti chytrých hodinek, může být špatně. Podívejme se společně na osm největších mýtů o nadcházející revoluci chytrých hodinek.

Čtěte také:
→ Samsung představí chytré hodinky Galaxy Gear
→ Chystá i Microsoft svoje chytré dotykové hodinky?
→ Apple prý experimentuje s „mobilem v hodinkách" s ohebným displejem


Mýtus číslo 1:
Žádná revoluce v chytrých hodinkách nebude

Ve skutečnosti je revoluce téměř jistá. Každý významnější výrobce spotřební elektroniky zkusí prodávat minimálně jeden model a konkurenční boj o vývoj nejatraktivnějších hodinek s nejlepšími funkcemi za nejnižší cenu v kombinaci s novými technologiemi vyústí ve zcela novou kategorii spotřební elektroniky.

Mýtus číslo 2:
Chytré hodinky neuspějí, protože dnes už přece nikdo hodinky nenosí

Chytré hodinky zatím skutečně nemohou uspět – ale ne proto, že je nikdo nenosí. Důvod je mnohem prozaičtější: Zatím nejsou schopny uchvátit spotřebitele potřebnou kombinací funkcí, výkonu a ceny. Ovšem nová generace chytrých hodinek bude tak přesvědčivá, že lidé je začnou ještě rádi opět nosit.

Mýtus číslo 3:
Chytré hodinky jsou pro lidi, jež jsou příliš líní na to, aby si z kapsy vytáhli telefon

Objevila se domněnka, že chytré hodinky budou existovat jen proto, aby duplikovaly určité funkce smartphonu. Výsledkem toho je, že už dnes jsou chytré hodinky zatracovány jako předražený luxus pro lidi příliš líné na to, aby si z kapsy vytáhli telefon.

Tato domněnka je nesprávná hned ze dvou důvodů. Chytré hodinky sice skutečně budou do určité míry duplikovat funkcionalitu smartphonů, ovšem přinesou také nové funkce a vlastnosti, které je složité předpovídat – což se ostatně týká všech nových platforem. Stačí si jen připomenout všechny nepředvídané aplikace a využití pro iPad.

Za druhé, rozhodně to nemá nic společného s leností. Kdykoliv nová vymoženost nahradí něco, co už je samo o sobě poměrně jednoduché, vždy to zprvu vypadá extravagantně a zbytečně.

Úvodní foto: © Les Cunliffe - Fotolia.com
Komentáře