Chytré hodinky: revoluce na spadnutí - 2

Osm mýtů o budoucnosti nového produktu, který se označuje jako smartwatch.

Chytré hodinky: revoluce na spadnutí


Mýtus číslo 4:
Chytré hodinky jsou objemné

Takzvané chytré hodinky jsou na světě už několik let. Obecně byly vždy mnohem objemnější než klasické. Kvůli této objemnosti byly pro profesionální účely nepoužitelné.

V budoucnu lze ale očekávat zmenšování, a to zejména díky třem technologiím. První z nich je elektronický inkoust – monochromatická technologie s relativně nízkým rozlišením, která však bývá velice tenká a nenáročná na energii (tudíž nevyžaduje velkou objemnou baterii).

Druhé řešení představuje zakřivené sklo, zejména technologie Willow Glass od firmy Corning, které je nejenže flexibilní, ale také tenké a lehké. Zakřivené sklo může měnit tvar hodinek, takže i přes velký povrch a spoustu elektroniky budou mít méně hran a rohů – tudíž nebudou vypadat tak objemně.

Třetí technologií je Bluetooth 4.0, který taktéž potřebuje mnohem méně energie, což se projeví na menší velikosti baterie.

Mýtus číslo 5:
Chytré hodinky nejsou v módě

Revoluce chytrých hodinek se ve skutečnosti stává podskupinou mnohem větší změny – revoluce počítačů nošených na těle. V rámci ní můžeme očekávat chytré brýle typu Google Glass i chytré oblečení jako bundy, počítače vestavěné do helem, rukavice, boty…

Mýtus číslo 6:
Apple nevydá chytré hodinky, dokud nebude za dva roky připravena technologie zakřiveného skla

Fáma o očekávaných hodinkách od Applu je spojena s myšlenkou, že společnost musí a bude využívat zakřivené sklo. Takže když firma Corning oznámila, že technologie Willow Glass bude hotová až za dva roky, mnoho lidí z toho vyvodilo, že na ně Apple před vydáním hodinek počká. To je ale chybné uvažování.

Pokud by měl nějaký reportér v roce 2006 informaci o tom, že Apple hledá nové možnosti smartphonu s využitím Bluetooth 4.0, chybně by z toho vyvozoval, že bude čekat do té doby, než se Bluetooth 4.0 dostane na trh. Ve skutečnosti se první iPhone začal prodávat v roce 2007, ale první iPhone s Bluetooth 4.0 až v roce 2011.

Mýtus číslo 7:
Chytré hodinky budete muset nabíjet každý den

Díky technologii Bluetooth 4.0, nízkoenergetickým obrazovkám, moderním mobilním procesorům, lepším bateriím a softwaru pro správu předpokládáme, že minimální doba, po kterou většina chytrých hodinek vydrží na jedno nabití, bude jeden týden. Někteří odborníci dokonce předpovídají i celý měsíc.

Mýtus číslo 8:
Chytré hodinky jsou periferiemi smartphonů

Revoluce chytrých hodinek ještě nezačala, přesto se už hranice mezi elektronickými zařízeními, jako jsou telefony, tablety, notebooky, počítače a televize, stírají. Produkty jako Xbox SmartGlass od Microsoftu či AirPlay Mirroring od Applu umožňují vzájemnou kooperaci a ovládání jednotlivých elektronických produktů.

Chytré hodinky bude možné propojit nejen s telefony, ale také s televizemi, palubními deskami aut atd. Navíc vstupujeme do věku chytrých virtuálních asistentů, s nimiž spolupracujeme pomocí hlasu.

Koncept chytrých hodinek, které mohou nabídnout mikrofon, internetové připojení a displej, představuje praktické rozhraní pro hovory se Siri, Google Now a dalšími službami virtuálních asistentů.

Čtěte také:
→ Samsung představí chytré hodinky Galaxy Gear
→ Chystá i Microsoft svoje chytré dotykové hodinky?
→ Apple prý experimentuje s „mobilem v hodinkách" s ohebným displejem

G+

Úvodní foto: © Les Cunliffe - Fotolia.com
Komentáře