Čína má nejrychlejší superpočítač, ohrožuje pozici USA

Spojené státy jsou sice stále superpočítačovou supervelmocí, ale jejich pozice může být ohrožena.

Čína má nejrychlejší superpočítač, ohrožuje pozici USA


Výkonnější superpočítače (HPC) nabízí vyšší rozlišení při modelování a simulacích, umožňují komplexnější vědecké bádání a zvyšují pravděpodobnost převratných objevů. To je jedním z důvodů, proč je žebříček nejvýkonnějších systémů TOP 500, který vychází každé dva roky, tak ostře sledovaný.

Největším výrobcem superpočítačů na světě zůstávají USA – 9 z 10 nejvýkonnějších systémů pochází od amerických výrobců. Spojené státy však ztrácí pozici superpočítačové supervelmoci z hlediska počtu systémů provozovaných na jejich území. V nejnovějším žebříčku z letošního června náleželo USA 233 systémů, poprvé méně než polovina.

Mezi výrobci superpočítačů na žebříčku TOP 500 vede Hewlett-Packard, který jich vyrobil 182. Druhým nejvýznamnějšímdodavatelem je společnost IBM se 176 systémy, následuje Cray (50) SGI (19) a Dell (8).

Příčinou oslabování pozice USA není podle analytiků ani tak snižování investic jako jejich stagnace a narůst konkurence v jiných zemích jako je Japonsko nebo Evropa, ale především v Číně, která do HPC začala razantně investovat. Jak připomíná Jack Dongarra, profesor kybernetiky na Univerzitě státu Tenesee, který se a sestavení žebříčku podílí, ještě v roce 2001 neměla Čína v TOP 500 ani jeden systém, dnes jich má 76.

Dnes Číně patří světové prvenství ve výpočetním výkonu. Systém Tianhe-2, který sestrojila Čínská národní vojenská univerzita ve spolupráci se společností Inspur, dosahuje 33,86 Pflop/s (trilionů výpočetních operací za sekundu). Drtivá většina systémů, kterými Čína disponuje, zatím pochází od amerických výrobců a i Tianhe-2 je založený na procesorech Intel. Čína však už intenzivně pracuje na vlastních čipech, aby mohla vyrábět superpočítače čistě z vlastních zdrojů.

Zdroj: IDG News Service

Čtěte také:
→ Ve světě superpočítačů dominuje Linux
TOP500 je pravidelně a dvakrát ročně zveřejňovaný žebříček pěti set nejvýkonnějších počítačů světa. Celých 97,4 % z celkového výkonu procesorů v žebříčku je přitom poháněno operačním systémem Linux.
→ NSA staví kvantový super-počítač a brousí si zuby na šifrovanou komunikaci
Nový typ superpočítače se vyvíjí a bude jako spousta jiných technologických novinek mířit opět mimo civilní sféru.


Úvodní foto: © OlegD – Fotolia.com
Komentáře