Čínští hackeři vykrádají obchodní tajemství USA - 2

Hackeři z lidnatější země světa opakovaně infiltrovávají počítačové sítě americké vlády, tamní armády i spousty firem. James Comey, ředitel FBI, ve svém bonmotu říká, že firmy v USA se dělí na ty, které vědí, že je Číňané špiclují, a na ty, které to nevědí.

Čínští hackeři vykrádají obchodní tajemství USA


Na rozdíl od kyber gangů operujících mimo Evropu to vypadá, že je většina škodlivé aktivity hackerů zaměřena na průmyslovou špionáž a krádeže obchodních tajemství. Dokonce i když mají čínští hackeři možnost získat finanční a osobně identifikovatelné informace, na tato data se nezaměřují. „Téměř všechny hrozby, které můžeme vystopovat z Číny, jsou sponzorovány státem,“ řekl McWhorter. „V porovnání s tím, co pochází z východní Evropy, jde o úplně jiný typ útoků. Vytrvalost není právě silnou stránkou východoevropských gangů. Jejich přístupem je rozbít sklo, popadnout šperky a utíkat. Nesnaží se být nenápadní. Nemají důvod zůstávat skryti.“

„Nejlepším měřítkem schopností protivníka není vždy důmyslnost použitého malwaru,“ uvádí Rocky DeStefano, zakladatel a výkonný ředitel bezpečnostně-analytické firmy Visible Risk, a pokračuje: „Často je důležitá také taktika využitá protivníkem k získání kontroly nad sítí v reakci na aktivity obránce.“ A stejně tak konkrétní informace, lidé nebo systémy, které jsou cílem hackerů. „Šli hackeři jen po posledních aktualizacích vašeho nejpokročilejšího výzkumu, nebo po obecné směsce informací?“ ptá se DeStefano.

Na základě těchto měřítek by se čínské skupiny hackerů umístily za americkými, izraelskými a britskými, odhaduje DeStefano.V posledních několika letech vidíme ve všech hlavních sektorech americké ekonomiky systematický kompromis. „Pro přechod na tuto velikost a záběr je nutné ve velké míře opětovně použít známé zranitelnosti a jejich zneužití. Ty často fungují kvůli složitosti záplatovacího softwaru zejména v oblasti podniků,“ řekl Ghosh.

Zdroj: IDG News Service

Čtěte také:
→ Hackeři v čínské armádě kradou americká obchodní tajemství
Popsaný případ ukazuje, kdy oběťmi státem organizované kyberšpionáže byly americké firmy. Je ovšem bláhové se domnívat, že v Evropě nečelíme stejným hrozbám.

Zaujal vás tento článek?
Zaregistrujte se k odběru našeho e-mailového newsletteru. Každý týden tak pohodlně získáte přehled o důležitých událostech v IT branži.

Úvodní foto: © OlegD – Fotolia.com
Komentáře