Co open-source Hadoop ve Windows znamená pro IT (2.)

Hadoop je téměř synonymem analýzy velkých dat. Hortonworks Data Platform pro Windows je velice významným počinem, neboť společnosti, které neoplývají odborností v Linuxu, budou moci využít platformu analýzy velkých dat, která dosud ve Windows chyběla.

Co open-source Hadoop ve Windows znamená pro IT (2.)


← Předchozí díl

Tři způsoby, kterými firmy využijí schopnosti Hadoopu ve Windows

  1. Služba Windows Azure HDInsight (ve veřejné předpremiéře): Cloudová nabídka Hadoop-as-a-Service dostupná ze strany Microsoftu skrze Windows Azure.

  2. Hortonworks Data Platform (HDP) pro Windows (aktuálně v betaverzi): Open-source distribuce Hadoopu, která běží přímo na Windows Serveru, s podporou poskytnutou společností na bázi předplatného.

  3. Microsoft HDInsight Server pro Windows (ve veřejné předpremiéře): Hadoop distribuce založená na Windows, která je určena pro fungování ve virtualizovaném prostředí privátního cloudu s využitím hypervizoru Hyper-V od Microsoftu a systému správy System Center. Bude podporována Microsoftem s podporou třetí strany poskytnutou Hortonworks.

Rychlou a jednoduchou možností bude využití služby Azure. Tvrdí to Eron Kelly, hlavní manažer produktového marketingu datové platformy Microsoftu. „Je to ideální způsob využití technologie Hadoopu, kterou může být komplikované spouštět za pomoci open-source projektů,“ říká. „S Azure to může být realizováno několika kliknutími a vy pak platíte za to, co používáte.“

Společnosti mají další možnosti přístupu k Hadoopu v cloudu, a to například spuštěním Hadoopu v cloudech Amazonu nebo Rackspace. Ovšem pro společnosti, které již používají Azure, s velkými množstvími dat (a záznamů) v cloudu, by jistě měla větší smysl právě služba HDInsight.

Pro společnosti, které chtějí spravovat a spouštět svou vlastní instalaci Hadoopu, je nejideálnější možností asi HDP pro Windows – pokud tedy mají vlastní Windows Server a jsou připraveni na instalaci a rozběhnutí softwaru. Společnost Hortonworks nabízí svou podporu. „To by mohlo být lákavé pro společnosti, které obecně nemají žádná pravidla pro open-source software (na Linuxu). Tedy takové společnosti, které možná chtějí Hadoop, ale pouze na Windows,“ poznamenává Wes Miller.

HDInsight Server pro Windows umožní větším společnostem využít svou dosavadní investici do balíku softwaru od Microsoftu – konkrétně do schopností cloudového managementu produktu System Center – a integrovat jej do privátního serveru. A ani to nemusí být drahé – podle Kellyho je produkt bezplatně dostupný ke stažení.

„Za používání HDInsight Serveru pro Windows není třeba platit žádný pravidelný poplatek – budeme jej monetizovat tím, že si zákazníci pro jeho používání budou muset koupit Windows Server – a možná i tím, že budou používat také naše datové sklady či BI prostředí,“ říká. „Můžeme jej také mnotetizovat prodejem novějších verzí Excelu,“ dodává. (Microsoft nabízí doplněk Excelu 2013 a 2010 zvaný Data Explorer, který se umí připojit k instancím HDInsightu v Azure nebo on-premise.)

Velkou neznámou ohledně HDInsight Serveru pro Windows je, zda jej budou největší společnosti v reálu chtít využívat. Miller se bojí, že to může být dost komplikované. „Budou menší společnosti opravdu chtít spouštět Hadoop v privátním cloudu? Možná ano, pokud to bude všechno automatizované, ale nemyslím si, že to Microsoft udělá,“ říká.

Není pochyb o tom, že příchod Hadoopu na Windows je významný, protože přivede analýzu Big Dat na dosah rozsáhlého trhu Widnows (Shaun Connolly z Hortonworks odhaduje, že vydáním HDP pro Windows společnost ve chvíli zdvojnásobí potenciální trh pro HDP.) A díky snížení vstupních bariér pro využití Hadoopu budou moci malé organizace a dokonce i podniková oddělení těžit z přehledů získaných analýzou velkých dat.

Zdroj: IDG News Service


Úvodní foto: © z_amir - Fotolia.com
Komentáře