Co si IT projektoví manažeři nejvíce přejí

Pozice projektového manažera je plná „radostí“. S takovým člověkem je jednáno jako se sluhou managementu, obvykle nebývá tázán na názor, ať už jde o klíčová rozhodnutí či priority projektu. Úkoly a uzávěrky jsou neustále měněny, načež je vždy důkladně pokárán za každé zpoždění. Co kdyby ale projektoví manažeři mohli tohle všechno změnit? Co by si „projekťáci“ přáli?

Co si IT projektoví manažeři nejvíce přejí


Web CIO.com se to rozhodl zjistit. Zeptal se tedy IT projektových manažerů: „Kdybyste mohli mít tři přání spojená s projektovým managementem, jaká by to byla?“ Podívejme se společně na sedm tužeb, které dotazovaní zmiňovali nejčastěji.

Být u vzniku projektu

„Džine, použij svá kouzla k tomu, aby projektoví manažeři mohli nastavovat podmínky pro úspěch,“ říká Chet Anderson, programový manažer společnosti Trissential, konzultační firmy pro manažery se zaměřením na zlepšení byznysu.

„To znamená: zahrň je do procesů od počátku projektu, aby byly do rozpočtů zahrnuty správné zdroje, aby se počítalo se správnými předpoklady a aby zazněly všechny potřebné otázky,“ dodává. Anderson (a další projektoví manažeři) si také přeje, aby management pochopil, že „zkušení projektoví manažeři znají problémy spojené s přesvědčováním dodavatelů, aby naplňovali očekávání, a že jejich zahrnutí do žádosti o nabídku, výběru výrobce a podmínek kontraktu je důležité k dosažení plodného výsledku.“

Schopnost vytvořit a udržet perfektní tým pro každý projekt

„Kdybych tak mohl mít dobrý cit pro to, jací lidé a schopnosti jsou k dispozici v jakémkoliv časovém bodu, abych mohl poskládat perfektní tým pro naplnění specifických požadavků projektu,“ říká Jeff Jackson, viceprezident vývoje společnosti Compuware Changepoint Business Division.

„Mým přáním by bylo mít vždy k dispozici vyhrazené zdroje,“ říká Mary Beth Rathová, projektová manažerka pro zakázková softwarová řešení společnosti SWC Technology Partners, dodavatele IT řešení pro středně velké firmy. „Tím bychom se mohli vyhnout neustálým změnám, abychom zajistili, že dokážeme dodávku uskutečnit v předem naplánovaném čase,“ vysvětluje.

Mít k dispozici výkonné nástroje projektového managementu, které jsou zároveň jednoduché na používání

„Přál bych si mít magickou hůlku, kterou bych mávnul, a odvál tak noční můru reportingu, které čelím každé čtvrtletí,“ říká Jackson. „Dnes žiji ve špatném snu, který se skládá z několika excelových tabulek, vzájemně si odporujících dat, nepřesných informací a promeškaných uzávěrek reportů,“ vysvětluje Jackson.

„Kdybych tak měl jeden zdroj pro všechny informace spojené s projektem – a schopnost rychle reagovat a učinit nápravnou akci, když projekt začíná vykolejovat z nastavené trasy.“

„Ze softwarové perspektivy chce každý projektový manažer řešení, které dokáže plánovat, vytvářet rozvrhy a pracovat se sdílenými zdroji ve větším podnikovém prostředí,“ říká Daniel Kushner, projektový manažer společnosti MBX Systems, dodavatele síťových zařízení. „Překážkou je ale fakt, že ve chvíli, kdy již potřebujete takové řešení, budete už pravděpodobně mít určitý počet podomácku vyrobených či běžně prodávaných řešení, do nichž jste již zainvestovali, a nikdo nechce utrácet peníze za nové platformy s výrazným překryvem se staršími systémy,“ říká Kushner.

„Zvýšená viditelnost v celém týmu je důležitá pro úspěšné zakončení projektu,“ dodává Bryan Nielson, expert na pracovní management a stratég společnosti AtTask, dodavatele řešení pro projektový management. „Jestliže IT projektový manažer neví, na čem jeho zaměstnanci pracují, netuší, jestli někomu dokáže přiřadit další úkoly, nebo zda se již zadané úkoly někam posunují,“ vysvětluje Nielson. „S cloudovým nástrojem, který uchovává projekt v jednom centrálním umístění, může celý tým sledovat detaily projektu v reálném čase, čímž se vyhne zbytečným e-mailům, které každý den zaplavují e-mailové schránky.“

Pokračování:
→ Co si IT projektoví manažeři nejvíce přejí (2.)


Úvodní foto: © Sergej Khackimullin - Fotolia.com

Vyšlo v CIO Business World 1/2014
Časopis lze koupit se slevou 20 %

Komentáře