Dokumentová řešení – optimalizace směřuje k propojení papírového a digitálního světa

Stále více organizací poptává aplikace pro zefektivnění svých obchodních procesů spojených se zpracováváním velkých objemů dokumentů. IDC proto očekává, že trh s řešeními pro správu dokumentů v České republice v nejbližší budoucnosti významně poroste.

Dokumentová řešení – optimalizace směřuje k propojení papírového a digitálního světa


Přesto trh softwaru pro správu dokumentů zůstává z hlediska výdajů poměrně malý – v celkových nákladech na tisk a zpracování dokumentů stále dominují tiskové periferie a spotřební materiál.

Organizace jsou stále více zahlceny dokumenty, a to jak v elektronické, tak papírové podobě. Obrazně řečeno jsou však zároveň jejich životní mízou. Dlouho se mělo za to, že moderní technologie pro zpracování informací povedou k vytvoření bezpapírového prostředí. Předpoklad to byl mylný – papírové dokumenty stále hrají nezastupitelnou úlohu a jejich množství dynamicky roste. Pro organizace je tedy důležité hledat řešení, která propojí papírový a elektronický svět dokumentů a umožní jejich efektivní koexistenci.

Digitalizace dokumentů

Kromě podpory a optimalizace efektivity zaměstnanců a pracovních procesů ve světle boomu informací a dokumentů je trh s dokumentovými řešeními poháněn diferenciací v konkurenčním prostředí, bezpečnostními předpisy a regulatorními opatřeními i ohledy na životní prostředí. Mezi hlavní negativně působící faktory patří vysoká míra závislosti na hardwaru, systém ad hoc nákupů zařízení a služeb a obecně nízká míra přijetí obchodních modelů založených na dlouhodobě dodávaných službách, spojená s neochotou platit za software a služby s přidanou hodnotou. Na druhou stranu stále více uživatelů oceňuje, že jim software a služby s přidanou hodnotou umožňují plně využít hardwarové vybavení a těsněji propojit IT s klíčovými podnikovými procesy. Dokumentová řešení se zaměřují na podporu pracovních procesů a toků informací a umožňují optimalizovat procesy velkou měrou využívající dokumenty pomocí softwaru, případně outsourcingu těchto procesů.

V současné době trhu dokumentových řešení dominují systémy pro digitalizaci papírových předloh, avšak v nejbližších pěti letech se největšího růstu dočkají řešení pro správu a řízení tiskových zařízení a řešení pro řízení podnikové tiskové produkce, která pomáhají snižovat náklady a optimalizovat správu tisku a související procesy. IDC dále očekává, že v budoucnosti budou hrát stále významnější roli mobilní tisková řešení.

Článek vyšel ve speciálu CIO TOP100 ICT společností v ČR. Jeho plnou verzi v PDF si můžete stáhnout zde.


Úvodní foto: © pressmaster - Fotolia.com
Komentáře