E-mail v cloudu a jeho alternativy: jaké jsou možnosti?

Je přesun firemních e-mailů do cloudů pouhou módní vlnou nebo jde skutečně o lepší řešení, než které představují e-mailové služby od webhostera či vlastní poštovní server?

E-mail v cloudu a jeho alternativy: jaké jsou možnosti?


Zastaralé uživatelské rozhraní některých aplikací dnes již neoslní (Squirrel Mail). Snadná správa účtu v GoogleApps.

Internet přináší stále nové a nové možnosti komunikace, ovšem e-mail zůstává v pozici klíčového komunikačního kanálu. Na vedlejší kolej jej neodstavil rozmach instant-messagingu, internetového volání ani sociálních sítí. Ovšem ve stínu těchto novějších možností online komunikace se někdy poněkud zapomíná na rozvoj samotného e-mailu.

Řada firem využívá e-mailové služby, které získaly spolu s hostingem pro svou webovou prezentaci, jenže právě e-mailové služby naprosté většiny webhosterů stagnují. Jak technologicky, tak cenově. Například poplatky za další e-mailové schránky či navýšení jejich kapacity bývají na dnešním trhu e-mailových řešení neúměrně vysoké.

Nemluvě o často absurdních poplatcích za provedení úkonů, které by si zákazník mohl při vhodně navržené webové administraci provést sám, aniž by musel čekat na vyřízení požadavku technickou podporou. Od obnovy e-mailů ze zálohy po škálování odebíraných e-mailových služeb po nejrůznější změny nastavení.  

Webhosteři nedrží krok s dobou

Webhosteři zpravidla zajišťují jen základní e-mailové služby, což je logické, protože z jejich pohledu jde jen o doplňkovou službu k webovému hostingu. Většina webhosterů tak „zamrzla“ v době, kdy vrcholem technologického pokroku byl přístup k poště pomocí protokolu IMAP namísto staršího POP3. Ovšem nároky se mění.

Zaměstnanci často pracují s více různými zařízeními. Podle analytiků ze společnosti IDC se tento trend bude nadále rozvíjet. V roce 2020 mají na jednoho pracovníka připadat v průměru více než čtyři zařízení. Již dnes však nezřídka k vyřizování agendy slouží stolní počítač, přenosný počítač, chytrý mobil a tablet zároveň.

S  chytrými mobily a tablety přišly zcela nové nároky na mobilitu e-mailu. Pracovníci dnes stále častěji chtějí a potřebují synchronizovat svou elektronickou poštu mezi osobním počítačem a mobilním zařízením. Nikoliv přes dokovací stanici, ale prostřednictvím internetu, aby přístup k firemním e-mailům byl možný takřka doslova kdykoliv a kdekoliv.

Nelze zapomínat na adresář a kalendář, jejichž vzájemná synergie s e-mailem je pro rychlejší a snazší vyřizování agendy klíčová. Právě kvůli snadné online synchronizaci mezi zařízeními spolu s e-maily se adresář a kalendář z aplikace v koncových zařízeních mění ve službu na serveru, jenže na tento trend většina webhosterů dosud nereagovala.

Důvody jsou i licenční, protože optimálním řešením pro synchronizaci e-mailů, adresáře a kalendáře zároveň je proprietární technologie Exchange ActiveSync. Přestože existují otevřené licenčně nezatížené alternativy, žádná z nich nemá tak širokou kompatibilitu od robustního desktopového klienta Microsoft Outlook po nejrůznější mobilní zařízení a jejich aplikace.  

Vzhledem k různorodosti platforem má dnes svůj nemalý význam kvalitní webová aplikace coby multiplatformní řešení pro přístup k e-mailovým službám včetně adresáře či kalendáře. Webhosteři však často zůstávají u technických řešení z dob, kdy ve firemním sektoru přístup k elektronické poště přes webové rozhraní byl čistě nouzovým řešením.

Úvodní foto: archiv redakce


GalerieKomentáře