E-mail v cloudu a jeho alternativy: jaké jsou možnosti? - 2

Je přesun firemních e-mailů do cloudů pouhou módní vlnou nebo jde skutečně o lepší řešení, než které představují e-mailové služby od webhostera či vlastní poštovní server?

E-mail v cloudu a jeho alternativy: jaké jsou možnosti?


Zastaralé uživatelské rozhraní některých aplikací dnes již neoslní (Squirrel Mail). Snadná správa účtu v GoogleApps.

Vlastní server představuje nemalé náklady

Řada firem, třeba kvůli právě výše zmiňovanému, pro e-mail používá in-house řešení v podobě vlastního serveru, na kterém běží Microsoft Exchange, Kerio Connect či jiný software zajišťující služby e-mailu, adresáře a kalendáře pro různé klientské platformy. Jenže in-house řešení s vlastním serverem má své nezanedbatelné náklady nejen na pořízení, ale i pozdější provoz.

Cenově výhodnější jsou dnes cloudová řešení jako je Google Apps či Office 365. Firma platí jen za to, co skutečně využije. V tomto konkrétním případě za počet e-mailových schránek. Pro cloud-computing je typickým znakem vysoká míra škálovatelnosti. Rozsah poskytovaných služeb lze pružně měnit dle aktuálních potřeb doslova v řádu několika minut.

Firma za e-mailové služby platí pravidelné poplatky, do kterých se neodráží nutnost náhrady nevyhovujícího hardwaru, přechod na novější software či nutné servisní zásahy v havarijních situacích. Nic z toho vlastně firmy nemusí zajímat i díky tomu, že služby typu Google Apps či Office 365 mají smluvně garantovanou dostupnost 99,9 % (SLA).

Samotná firma se tak nemusí starat o zajištění záložní konektivity či náhradního zdroje napájení pro server, aby služby e-mailu, adresáře a kalendáře byly vždy dostupné. Administrace služeb je řešena přes jednoduché webové rozhraní. Pro jejich správu tak nejsou třeba hluboké znalosti informačních technologií. Na telefonu je nonstop k dispozici technická podpora pro stavy nouze.

Samozřejmostí jsou vysokokapacitní e-mailové schránky na vlastní doméně firmy kombinované se službou adresáře a kalendáře. Dále pak třeba moderní webová aplikace, šifrovaný přístup k elektronické poště přes POP3 či IMAP, jednoduchá synchronizace díky technologii Exchange ActiveSync a eventuálně třeba i vyšperkovaná podpora mobilních zařízení díky vlastní aplikaci.

V navazujících článcích si představíme e-mailová řešení z nabídek Google Apps a Office 365. Přidáme ještě tip na jedno alternativní kompromisní řešení, s nímž lze náklady snížit na naprosté minimum, při zachování všech výhod zmíněných v předchozím odstavci.

Čtěte také:
→ Office 365 pro menší firmy: služby v cloudu
→ Vylepšený GMail je na spadnutí, má si lépe poradit se spamem

G+

Úvodní foto: archiv redakce


GalerieKomentáře