ERP software podle Gartneru - 2

Globální trh s ERP softwarem poroste v roce 2013 podle prognózy Gartneru o 7 procent a dosáhne objemu 26,5 miliardy dolarů.

ERP software podle Gartneru


Zpřístupňování ERP funkcionalit pro mobilní zařízení není nic nového. Ale jednoduchý mobilní přístup k ERP aplikacím má značná omezení: malý displej se prostě nehodí pro zobrazování tak velkého počtu informací, jaký ERP aplikace předpokládají. Mobilní přístup byl proto až dosud pouhým doplňkem k primárnímu využívání ERP, jímž je přístup z notebooku nebo stolního PC.

Zájem o mobilitu všeho druhu je však obrovský. Sílí fenomén známý pod zkratkou BYOD, kdy organizace umožňují zaměstnancům používat k práci vlastní výpočetní zařízení. Podle průzkumů Gart-
neru bude do dvou let v USA z celkového počtu mobilních přístrojů používaných v organizacích 38 % vlastněno pracovníky a v Evropě to má být 20 procent. A probíhá proces tzv. konzumerizace podnikových informačních technologií, kdy zaměstnanci vyžadují od firemních systémů totéž, co mají k dispozici jinde – především uživatelskou přívětivost a snadnou spolupráci.

Odpovědí na tento zájem je rostoucí počet aplikací, které umožňují přístup k firemním datům a systémům – a ani oblast ERP nemůže zůstat stranou tohoto trendu.

Vývoj mobilních aplikací s ERP funkcionalitami však vyžaduje odpovídající architekturu celého back-end systému. Ten musí mít striktně oddělené aplikační a datové služby od prezentační vrstvy, jinak se vývoj každé aplikace stane plnohodnotným vývojovým projektem – se vším, co to přináší.

Pro organizace představují mobilní ERP aplikace zajímavý nástroj ke zvýšení produktivity práce. Jednotlivé aplikace přitom mohou pořídit překvapivě snadno a levně – ovšem pouze v případě, že mají odpovídající architekturu svých IT a korektně vystavěný ERP systém.

Autor působí jako research director ve společnosti Gartner

Úvodní foto: © N-Media-Images - Fotolia.com

Vyšlo v CIO Business World 3/2013
Časopis lze koupit se slevou 20 %

Komentáře