Google Cloud Print není žádná hračka

Služba Google Cloud Print usnadňuje sdílení tiskáren ve firemní síti a tisk z mobilních zařízení. Konfigurace a obsluha jsou přitom jednoduché. Vhod přijde i konvergence s Google Apps.

Google Cloud Print není žádná hračka


Proč se zajímat o Google Cloud Print?

  • Jednoduché a bezpečné sdílení tiskáren přes Internet.
  • Podpora tiskáren různých typů a značek napříč trhem.
  • Podpora starších tiskáren pro USB a LPT rozhraní.
  • Není nutné instalovat a spravovat ovladače tiskáren.
  • Jednoduchý tisk z chytrých mobilů a tabletů.
  • Možnost tisku na dálku bez použití VPN.
  • Vzájemná spolupráce s Google Apps.

Řada výrobců tiskáren nabízí vlastní internetovou službu pro sdílení tiskárny přes Internet jako údajně jednodušší alternativu ke klasickému sdílení tiskárny prostřednictvím místní počítačové sítě. Jenže tyto služby nejsou obvykle tak jednoduché, jak marketingové materiály slibují.  Navíc přichází problémy při výskytu tiskáren různých značek, z nichž každá přichází s vlastní službou.

Služba Google Cloud Print je universální. Její podporu nabízejí tiskárny Canon, Epson, Hewlett-Packard, Kodak či Samsung.  Seznam podporovaných tiskáren má Google na svém webu, ale je jen hrubě orientační. Ve skutečnosti většina samostatných tiskáren a multifunkčních tiskáren s vlastní síťovou konektivitou a integrovaným tiskovým serverem Google Cloud Print podporuje.

Kompatibilní tiskárny, které mají snadný přístup k Internetu, lze jednoduše nakonfigurovat. Přesný postup záleží na konkrétním modelu. Nejde o nic složitého, takže stačí zapátrat v závislosti na konkrétní tiskárně v obslužném softwaru, webové administraci či v menu na displeji tiskárny. Konfigurace jedné tiskárny nezabere více než pět minut i s trochou toho pátrání a tápání.

Google Cloud Print podporuje také starší tiskárny připojované přímo k jednotlivým počítačům, které nefungují samostatně. Pro připojení takové tiskárny ke službě je třeba nainstalovat webový prohlížeč Google Chrome. Ovšem není nutné jej používat pro surfování po webu. Jako výchozí prohlížeč tak nadále může být nastaven ten, který dosud ve firmě používáte.

Jednoduchá správa tiskáren a tisku

Tiskárny lze sdružit pod jeden administrátorský Google Account. Výhodou je, pokud organizace používá cloudový balíček Google Apps, ale není to podmínka pro používání služby. Postačí běžný Google Account pro koncové uživatele. Faktem však je, že s Google Apps je nasazování služby Google Cloud Print přece jen jednodušší.

Pro zpřístupnění jednotlivých tiskáren dalším uživatelům je totiž třeba nastavit jejich sdílení, kdy každý uživatel opět potřebuje svůj Google Account pro autentifikaci. Díky tomu lze ale efektivně spravovat firemní tisk. Z jednoduché webové administrace je možné konkrétní tiskárnu zpřístupnit jen konkrétním uživatelům. Zároveň má administrátor přístup k historii tiskových úloh.

Snadný tisk pro Windows i Android

Prostřednictvím služby Google Cloud Print lze pomocí stejnojmenné utility tisknout z libovolného osobního počítače s Windows XP nebo novějšími. Utilita vytvoří v systému virtuální tiskárnu, kterou lze používat stejným způsobem jako fyzickou tiskárnu. Nic tedy nebrání tisku z libovolného programu, který tisk podporuje. Navíc není třeba instalovat a spravovat ovladače pro jednotlivé tiskárny.

Pro tisk z kancelářské sady webových aplikací Google Docs není nutný žádný speciální software. Rovněž mobilní aplikace úložiště Google Drive podporuje tisk dokumentů a obrázků přes Google Cloud Print. Právě podpora mobilních zařízení je další výhodou služby. Google Cloud Print nabízí stejnojmennou aplikaci pro Android 2.3.3 a vyšší.

Díky této utilitě lze snadno tisknout rovnou z chytrých mobilů či tabletů přes Internet. Tisk se tak obejde bez podpory a konfigurace bezdrátových technologií Bluetooth či NFC. Výrobci tiskáren sice také poskytují mobilní aplikace, ale opět je tu ten problém, že každý výrobce poskytuje svoji vlastní. Někdy jsou dokonce třeba různé aplikace pro různé modelové řady stejné značky.

Google Cloud Print vyžaduje jedinou vlastní aplikaci. Tisk ze zařízení se systémem Android pak probíhá velmi jednoduše prostřednictvím systémové funkce Share (Sdílení). Díky tomu je možný mobilní tisk z opravdu velmi široké palety aplikací. Populární e-mailové klienty, webové prohlížeče či kancelářské sady nevyjímaje.

Úvodní foto: Jiří Macich, ml.
Komentáře