Google Cloud Print není žádná hračka - 2

Služba Google Cloud Print usnadňuje sdílení tiskáren ve firemní síti a tisk z mobilních zařízení. Konfigurace a obsluha jsou přitom jednoduché. Vhod přijde i konvergence s Google Apps.

Google Cloud Print není žádná hračka


Tisk na dálku přes Internet bez VPN

Další výhodou služby je možnost vzdáleného tisku. Zaměstnanci mohou na dálku tisknout z domova nebo z terénu, aniž by bylo třeba konfigurovat VPN a jejím prostřednictvím zpřístupňovat tiskárnu ve firemní síti. Tiskárna nemusí být v době tisku on-line respektive zapnuta. Pokud je tiskárna off-line, tak tisková úloha zůstane ve frontě na serverech služby, dokud není tiskárna opět on-line.

Stav tiskáren je možné sledovat prostřednictvím utility služby pro Windows, aplikace pro Android a webového rozhraní, takže si uživatelé k urgentnímu tisku na dálku mohou vybrat tu z tiskáren, která je právě on-line. Pokud na tiskárně probíhá jiná tisková úloha, tak Google Cloud Print ji samozřejmě nenaruší, protože svou tiskovou úlohu zařadí do fronty.

Bezpečnost na relativně vysoké úrovni

Bezpečnost je nejpalčivější otázkou každé cloudové služby. Jak bezpečný je Google Cloud Print? Veškerá tištěná data proudí mezi koncovými zařízeními, servery služby a připojenými tiskárnami v šifrované podobě skrze zabezpečený protokol (HTTPS). Na serverech služby je tištění obsah uchováván jen do dokončení tisku. Pak je smazán.

Pro zneužití služby je třeba kompromitovat Google Account některého ze zaměstnanců. Google Account volitelně podporuje dvoustupňové ověření identity, kdy je při přihlašování kromě standardního hesla požadován také kód z SMS zaslané na předem zvolené číslo. Správci Google Apps mohou nuceně vyžadovat změny hesla a rovněž stanovovat jeho minimální sílu.

Betaverze služby s klíčovým významem

Jednoduchost služby Google Cloud Print má však i své stinné stránky. Chybí totiž pokročilé funkce, které by se ve firemním sektoru mohly dobře uplatnit. Například vynucování černobílého či duplexního tisku, nastavení kvality tisku, přepínání mezi různými zásobníky papíru a další nástroje pro ekonomičtější a ekologičtější tisk.

Nicméně Google Cloud Print má pořád nálepku betaverze, takže lze čekat další prudký rozvoj. Služba původně vznikla z vlastní iniciativy zaměstnanců společnosti Google, kteří si díky ní zjednodušovali práci. Když se svým výtvorem pochlubily veřejnosti, tak vysoká poptávka způsobila, že z malého interního projektu se stala veřejná a dále rozvíjená služba.

Pro Google je dnes jedním z pilířů jeho strategie v pronikání do korporátní sféry. O konvergenci s Google Apps toho již zaznělo hodně. Google navíc využívá svou cloudovou tiskovou službu pro přenosné počítače Chromebook se systémem Chrome OS, jejichž nabídku chce v budoucnu velmi úzce spojit s cloudovým balíčkem Google Apps.

Google Cloud Print nenahradí zatím sofistikovaná řešení pro správu tisku, ale již v současné podobě si může v malých a středně velkých firmách s více tiskárnami různých značek najít své uplatnění. Zejména v kombinaci s Google Apps je Google Cloud Print i v současném stádiu betaverze dosti zajímavou službou.

G+

Úvodní foto: Jiří Macich, ml.
Komentáře