Hlavní technologické trendy, které budou manažeři řešit v příštích měsících - 2

Byznys a IT se dnes vzájemně propojily a jeden bez druhého již nemůže existovat. Šéf, který má o technologiích přehled, disponuje velkou výhodou.

Hlavní technologické trendy, které budou manažeři řešit v příštích měsících


Nižší náklady, vyšší marže

Zvyšování cen má sice pozitivní efekt na růst marží, nese ale velké riziko ztráty věrných zákazníků. Mnoho firem proto volí opačný přístup. Nezvyšuje ceny, ale snižuje náklady. Využijme potenciál dnešní doby naplno. Nové technologie nám zefektivní provozní firemní operace, výrobu i obchod a ušetří peníze.

To pochopitelně není nová myšlenka. Koncept IT v historii vždy byznysu pomáhal dělat více za méně. Novým fenoménem se stává cloud. Díky možnosti využití nespočtu modifikací cloudových platforem získávají firmy nástroj pro zlepšení fungování firemních procesů nebo ukládání objemných dat. Firmy se mohou zaměřit na vývoj a výrobu namísto budování vlastních velmi nákladných datových center.

Platformy IaaS (Infrastructure as a service) a SaaS (Software as a service) poskytují malým a středním společnostem obrovskou výhodu, o které se jim před nedávnem mohlo jen zdát. Mají přístup ke špičkovému technologickému nástroji za zlomek někdejší ceny. Pokud firma před lety potřebovala pro svůj e-commerce byznys platební bránu, nechala si ji postavit na míru.

Před deseti lety to bylo poměrně složité zadání, které stálo hodně peněz a zavedení takové technologie nezřídka trvalo celý rok. Dnes se firma zaměřuje už jen na obsah on-line obchodu a vybírá stěžejní produkty, které budou na trhu nejúspěšnější.

Cloud šetří peníze

IT infrastruktura je k dispozici za rozumné peníze, které organizaci nezruinují a společnost platí jen za to, co využívá. Má volné ruce a může se zaměřit na obchod, který ji živí, namísto výroby komplikovaných a nákladných IT nástrojů. Cloud může firmám v dlouhodobém horizontu ušetřit velké finanční prostředky. Pochopitelně jsou zde i negativa. V tomto případě je to hodně diskutovaná bezpečnost cloudu. Poskytovatelé cloudových platforem se snaží reagovat rychle a neustále vyvíjejí bezpečnostní zlepšení. Nic jiného jim nezbývá. Musí naplnit důvěru a vysoká očekávání svých zákazníků, pro které je dnes bezpečnost na předním místě.

Úvodní foto: © Torbz - Fotolia.com
Komentáře