IT gigantům se v byznysu daří

HP, Microsoftu, Apple ale třeba i takovému Facebooku, všem těmto společnostem se aktuálně tuze daří, alespoň máme-li soudit z vlny zveřejněných finančních reportů.

IT gigantům se v byznysu daří


Za poslední kvartál dokonce padlo několik rekordů a HP bravurně překonalo pesimistická očekávání analytiků.

Výsledek HP za první finanční čtvrtletí je enormní satisfakcí především šéfku HP Meg Whitmanovou. Ta je pod neustálým a enormním tlakem, aby HP pozvedla poté, co od svého předchůdce Léo Apothekera převzala společnost, s níž to tehdy nevypadalo vůbec růžově. Akcie ovšem rostou, výsledky se zlepšují a tak to vypadá, že volba Whitmanové byla pro akcionáře HP trefou do černého.

Pro HP, potažmo Whitmanovou, je jistě pozitivní správou také opětovný růst prodejů PC (poprvé po sedmi po sobě jdoucích kvartálech). Pozitivní především proto, že segment osobních počítačů je pro HP nadále jednou ze strategických oblastí podnikání. Oproti stejnému období loňského roku vzrostly tržby divize Personal Systems o 4 % na 8,53 miliardy dolarů, což je výsledek, se kterým většina analytiků vůbec nepočítala. Celkové čisté příjmy HP klesly o 1 % na 28,2 miliardy dolarů. Čistý zisk pak vzrostl o 16 % na 1,4 miliardy dolarů. I přes dobré výsledky – hodnota akcií za poslední rok stoupla téměř o 100 procent – však experti upozorňují, že jde hlavně o potvrzení toho, že se společnost ubírá správným směrem a zatím rozhodně nemá vyhráno.

Microsoftu pomohly prodeje hardwaru

Také zástupci Microsoftu měli po zveřejnění finančních výsledků za poslední finanční čtvrtletí důvod k oslavám. Firma zažila výrazný nárůst objemu prodejů hardwaru koncovým zákazníkům (především tabletů a konzolí Xbox), což přispělo ke zvýšení prodejů o celkových 14 % (24,51 miliardy dolarů). I tato čísla výrazně překonávají předpovědi analytiků.

Ani Apple nezůstává pozadu. Společnost dosáhla svého historicky nejvyššího obratu za jeden kvartál. Ten se vyšplhal až na 57,6 miliardy dolarů, což je meziroční nárůst o 5,7 procenta. Rekordní byly také prodeje smartphonů iPhone.

Rekordy láme i Facebook

Asi největší pozdvižení ovšem tentokrát způsobily hospodářské výsledky společnosti Facebook za 4. čtvrtletí loňského fiskálního roku. I zde lehly předpoklady analytiků popelem, když firma dosáhla celkového obratu 2,59 miliardy dolarů (o 63 % více než ve stejném období loňského fiskálního roku). Jde přitom samozřejmě rovněž o rekord.

Výsledky přispěl k výraznému vzestupu hodnoty akcií Facebooku, které se nyní obchodují okolo 70dolarové hranice. Společnost má tak hodnotu okolo 177,5 miliardy dolarů (celoroční obrat dosahuje 7,87 miliardy dolarů). Pro srovnání: celoroční obrat Microsoftu za fiskální rok 2013 činil 77,8 miliardy dolarů, hodnota společnosti je přitom odhadována na 313 miliard dolarů. Nepříliš překvapivě se tak začínají ozývat hlasy upozorňující na novou bublinu, která musí splasknout. A obchody, jako ten, kdy Facebook koupil WhatsApp za 19 miliard dolarů, jsou jen vodou na mlýn těchto diskuzí.

Čtěte také:
→ 6 technologických trendů, které změní rovnováhu sil ve prospěch velkých firem
Dokonalé zvládnutí digitálních technologií je stále zásadnější pro konkurenceschopnost firem. Doba inovativních start-upů pravděpodobně brzo skončí.
→ Nová ekonomika: aplikace
Růst čeká především aplikace pro objednávání služeb či nákup zboží. Přes dramatické zvětšení trhu příjmy vývojářů stoupají jen pomalu.

G+


Úvodní foto: © Amy Nichole Harris - Fotolia.com
Komentáře