IT služby v Maďarsku: byznys v kleštích politiků - 2

Makroekonomické prostředí v Maďarsku aktuálně investicím do informačních technologií příliš nepřeje. I přesto celkový objem trhu v posledních třech letech pomalým tempem roste. Velký propad ekonomiky i sektoru IT zemi poznamenal v roce 2009.

IT služby v Maďarsku: byznys v kleštích politiků


V horizontu let 2011 až 2016 předpovídají analytici IDC nejvyšší míru růstu hostingovým kategoriím, úpravám aplikací a síťové integraci. I přes mamutí podíl hardwaru na celkové struktuře dodávek informačních technologií v zemi má oblast jeho podpory a instalace v podstatě stagnovat. Stejně se podle prognóz bude vyvíjet i kategorie školení a vzdělávání.

IT rozpočty klesají

Více než polovina maďarských podniků v roce 2012 snížila svůj rozpočet na informační technologie. Ačkoli společnost IDC v zemi indikovala ochotu k investicím do IT, pravděpodobně je ovlivní nižší zdroje. Téměř 60 procent organizací chtělo investovat na taktické nebo strategické úrovně. Pro ostatní se prioritou stalo udržování infrastruktury v chodu. Mezi nejvýznamnější obavy maďarských podniků patří ekonomická nestabilita a rychle se měnící podmínky na trhu.

V případě investic do informačních technologií mají dvě pětiny organizací pochybnosti o návratnosti investic. Při rozhodování berou v potaz rovněž rostoucí ceny energií a práce. Hlavními prioritami bylo snižování nákladů na IT, využití IT k poklesu provozních nákladů, podpora změn v byznysu a zvýšení kvality služeb. Největším poskytovatelem IT služeb v zemi byla v loňském roce společnost Magyar Telekom. Druhou pozici obsadila firma HP, třetí byl E.ON IT. Pětici největších doplňují Synergon a IBM. Všichni uvedení poskytovatelé ve sledovaném roce zvýšili svůj tržní podíl.

Autor je senior research analyst společnosti IDC CEMA

Úvodní foto: © adimas - Fotolia.com

Vyšlo v CIO Business World 11/2013
Časopis lze koupit se slevou 20 %

Komentáře