Jaká síťová technologie nahradí WAN?

Málokterá součást dnešních podniků je tak zralá na změnu jako sítě WAN (wide area network). Na svoji příležitost čeká řada nových technologií, od hybridních WAN služeb a softwarově definovaných sítí po lepší nástroje pro správu.

Jaká síťová technologie nahradí WAN?


Síť WAN dávno není jediné spojení, ale předivo různých typů spojů – 4G LTE, DSL, optický kabel... Vždy byla úzkým hrdlem a problémem kvůli složitosti, kterou pouze zhoršují rozvíjející se technologie jako soukromé a veřejné cloudy, BYOD a mobilita.

Jedním z nadějných řešení řady problémů a omezení WAN jsou softwarově definované sítě (SDN). SDN dokáží zjednodušit způsob, jakým velké společnosti propojují své pobočky, a umožňují lépe řídit využití těchto spojů pro data, hlas a video a zároveň ušetřit nezanedbatelné náklady.

Softwarově definovaná síť WAN (SD WAN) nabídne mnohem více informací, na jejichž základě bude možné stanovovat priority provozu a aplikací, což dříve nebylo možné. S rozvojem SDN úzce souvisí vznik hybridních WAN, které kombinují více technologií pro přístup k internetu.

Nové WAN služby a produkty nabízí celá řada nově vzniklých firem, do mnoha z nichž tečou nemalé prostředky od rizikového kapitálu. Jen za posledních 6 měsíců vzniklo 10 nebo více nových společností, které  vyvíjí technologie SDN pro WAN. Pozadu nechtějí zůstat ani zavedení dodavatelé síťových řešení jako je Cisco, Avaya, Alcatel-Lucent nebo Riverbed, kteří  také přichází s novým softwarem a hardwarem jako lékem na problémy WAN.

Se svojí troškou do mlýna se snaží přispět také americká vojenská výzkumná agentura DARPA, která loni představila nový program nazvaný EDICT (Edge-Directed Cyber Technologies for Reliable Mission Communication), jehož cílem je vyvinout pokročilé nástroje, které odstraní nedostatky současné podoby WAN. Uvažuje se například o realtimové síťové analýze, holistických rozhodovacích systémech a dynamicky konfigurovatelných sadách protokolů. Sloužit by měly k eliminaci selhání sítí WAN a útoků proti nim.


Úvodní foto: © Jakub Jirsák - Fotolia.com
Komentáře