Jeden jediný Microsoft

Kdysi největší počítačová firma světa prochází nejdůležitější revolucí ve své téměř čtyřicetileté historii.

Jeden jediný Microsoft


Jeden Microsoft. Pro všechno. Je to jen pár slov. Ovšem pro softwarového giganta mohou znamenat velmi mnoho. Těchto pár slov znamená začátek velké strukturální reorganizace, která přinese zavedení společné strategie pro všechny firemní divize, přesun manažerů mezi jednotlivými odděleními, ale bohužel v pár případech i nepopulární propouštění. Zkrátka když se kácí les, létají třísky.

Vypadá to jako zásadní změna pro Microsoft. Bude to zásadní změna i pro nás zákazníky? Pokud všechno půjde podle velkolepého plánu Steva Ballmera, čeká nás identická počítačová zkušenost, ať pracujeme s PC, chytrým telefonem, tabletem, notebookem nebo TV. U všech přístrojů se můžeme připravit na identické uživatelské prostředí. Tento plán předpokládá unifikovaný operační systém, pod kterým poběží stejné aplikace a bude se ukládat stejné nastavení. Vaše hry budou přenositelné z konzole do počítače a zpět. Dlaždice budou všude! Tato vize by se měla stát skutečnou realitou během pár let.

Ostrov uprostřed rozbouřeného moře

První náznak je v zavedení Windows 8. Kontroverzní moderní rozhraní bude možné užívat na PC a tabletech současně. Nepřeberné množství designových prvků budou sdílet telefony osazené Windows Phone 8, konzole Xbox 360 a přicházející Xbox One. To vše zjednodušuje práci vývojářům, kteří mohou plynule „plavat“ mezi rozdílnými ostrovy „Microsoftího“ ekosystému.

Tyto ostrovy byly doposud velmi izolované. Tým specialistů na Windows Phone pracoval pouze na Windows Phone.

Divize Windows OS dělal jen na vývoji operačního systému. Windows Office tým byl zodpovědný jen za Office a divize interaktivní zábavy se starala o Xbox. Uživatelské rozhraní Windows Phone bylo jiné než pro Windows 8 a Xbox. Nebyly zde jakékoliv základní společné principy pro Xbox, tablety Surface a Windows Phone. Stejně tak jako aplikace a služby byly aktualizovány podle toho, jak jednotlivé oddělení uznalo za vhodné. Jednoduše řečeno, ekosystém Microsoftu byl pěkný „mišmaš“. V budoucnu se ale všechno změní!

Microsoft se rozhodl toto rozdělení práce razantně upravit. Již v posledních měsících bylo možné zaznamenat snahu o větší unifikaci společné strategie na všech odděleních. Pochopitelně takováto změna u firmy velikosti Microsoftu nebude jednoduchá a vyžádá si svůj čas.

Napříč celou firmou

Microsoft se v nové vizi rozhodl semknout jednotlivé divize více k sobě. Oddělení, která měla na starosti vývoj tabletů Surface a Boxu, teď spadají pod jednu divizi. Další divize je zodpovědná za mateřský operační systém pro všechny platformy Microsoftu, zatímco jiné oddělení virtuálně vede vývoj všech firemních aplikací.

Každá divize má pod svou kontrolou jednu specifickou klíčovou část firmy. Za předpokladu, že vše půjde podle plánu, budou tyto divize schopné přinést unifikované produkty a služby pod jednou platformou. Napříč celým Microsoftem.

Nejdůležitější je, že jednotlivé divize jsou na sobě komunikačně závislé. Aplikace potřebují běžet pod operačním systémem a operační systém je pouze bitem na disku bez hardwaru. Z počátku pravděpodobně neuvidíme žádné radikální změny. I když již v červnu Steve Ballmer oznámil, že aktualizace softwaru budou nyní vydávány velice rychle v porovnání s tím, co jsme znali v minulosti. Nicméně takováto restrukturalizace je běh na velice dlouhou trať.

Jeden Microsoft, jeden vzhled, jedno rozhraní

Krásné hrany technologie VaporMg, kterou Microsoft používá na tabletech Surface, by určitě vypadaly velmi pěkně na telefonech Surface Phone nebo na Xboxu One. Představte si tohle. Jsme v budoucnosti. Váš Xbox One, tablet Surface, hodinky Surface, Surface Display a chytrý telefon Surface, vše ve stejném designu VaporMg a s identickým ovládáním.

Úvodní foto: Microsoft
Komentáře