Jeden jediný Microsoft - 2

Kdysi největší počítačová firma světa prochází nejdůležitější revolucí ve své téměř čtyřicetileté historii.

Jeden jediný Microsoft


Ale více než skvělý design je důležitá tato věc. Všechny přístroje sdílejí stejnou uživatelskou platformu a uživatel získává z každého z nich stejný zážitek. Stejné aplikace, stejné služby dostupné na webu nebo sdíleném OS. Díky novému uživatelskému rozhraní a pokročilé dotykové technologii můžete dokonce všechny aplikace používat na vašich Surface hodinkách.

Na pozadí procesů si potichu přede SkyDrive. Synchronizuje vaše aplikace, ukládá vlastní nastavení a nové hry, filmy z DVR a dokonce vybere správnou konfiguraci pro vaši Bluetooth klávesnici, myš nebo headset. Přechod z jednoho zařízení na druhé bude absolutně bezproblémový. Jeden Microsoft. Pro vše.

Nelehká cesta

Zdá se vám to idealistické? Možná ano. I když se velkolepá vize nenaplní úplně a stane se tak alespoň z části, je to dobré. Microsoft vybuduje soudržný ekosystém aplikací a služeb se společným designem, bude to vítězství pro nás zákazníky. Microsoft tím prakticky vyzve na další souboj rivaly Apple a Google. Máme se na co těšit. Technologická evoluce pokračuje.

Bude to nelehký boj. Ba dokonce bude mít i oběti. Kde jsou v tomto procesu výrobci zařízení? Windows běží na široké škále hardwaru. Ale „Jeden Microsoft pro všechno“ s sebou nese zlověstné poselství pro HP, Dell a Acer. V budoucnu se musíme připravit na více experimentů typu Chrome OS nebo třeba Android notebooky za 200 dolarů.

Nebo má tato vize znamenat pouze stejný vzhled všech výrobků? Elegantní, ale povrchní stejnosti? Pokud se tak stane, může opět zazářit hardware osvědčených výrobců? Softwarové kořeny „Jednoho Microsoftu pro všechno“ by poté fungovaly na hardwaru od jakéhokoliv OEM výrobce.

Klinická smrt stolního počítače se blíží, následuje klávesnice a myš Tato reorganizace to jasně naznačuje. Stolní počítače jsou pro Microsoft minulostí. Moderní uživatelské rozhraní, to je budoucnost Microsoftu. Těžkou krabici pod stolem zkrátka nemůžete přenášet k jiným zařízením a aplikacím, stejně jako to dokážou současné špičkové UI se svou WinRT architekturou. Kostky jsou vrženy. Klinická smrt stolního počítače se blíží. Možná ne dnes, možná ne zítra. Ale jednou to přijde.

Jako oddaného milovníka klávesnice a myši mě tato myšlenka velmi zarmucuje. Ale pokud se Microsoftu v budoucnu podaří, co naznačuje svou velkou reorganizací, plakat rozhodně nebudu. Je tam velké „jestli“. Microsoft již v minulosti dokázal, že jeho ambice byly větší než vlastní realizace. Ani Microsoft nedokázal dostatečně přesvědčit zákazníky, aby naskočili do rozjetého vlaku s dlaždicemi. Ale pokud „Jeden Microsoft pro všechno“ naplní svůj potenciál a komplikované rozhraní Windows 8 se transformuje v něco, co bude dobře fungovat, může být tato nová strategie více než úspěšná.

Úvodní foto: Microsoft
Komentáře