Jedna firma, jeden ekosystém - 2

Proces digitalizace postupuje i nadále rychlým tempem a spolu s inovacemi, cloudem a dalšími buzzwordy s sebou přináší také nový přístup k časem prověřeným procesům a operacím ve firmách: obzvláště v oblasti softwaru.

Jedna firma, jeden ekosystém


Nyní se trh narovnává. Jak na nedávné konferenci Microsoft Business Forward v Amsterdamu americký gigant s nadšením prezentoval, jeho balíčky nástrojů – známé Dynamics 365 a Office 365 – se budou rozšiřovat: konsolidovat.

Právě Microsoft je dobrým příkladem této konsolidace, neboť jeho programy jsou v podnikové sféře všeobecně známé. Do Office i Dynamics se přidá odkoupený LinkedIn a jeho prvky sociální sítě a chatu, vše se skloubí s Outlookem, do hry samozřejmě proniknou i Windows 10. Rozšíří se BI platforma firmy, aby lépe pokryla více potřeb podniků. A to samozřejmě není všechno, podobné machinace očekává většina služeb společnosti.

Cíl byl vyřčen jen částečně, ale je vcelku jasný: aby se organizace dostaly do stavu, kdy naprostá většina jejich programů bude pocházet od Microsoftu; a ty, které sám neposkytuje, aby alespoň měly od partnerů firmy.

Je to dvousečná čepel: Podniky se budou skutečně nacházet v ekosystému, který spolu komunikuje přes cloud, je plně digitalizovaný, flexibilní, agilní a je i další kupou populárních, těžko hmatatelných pojmů. Ale především by to jednoduše fungovalo, eliminovala by se spousta zdržujících a víceméně zbytečných překážek, které vznikají tím, že spolu software od různých společností špatně komunikuje. Vcelku logicky: nač podporovat produkty (potenciální) konkurence?

Jenže takový ekosystém je téměř nemožné opustit. Však si to představte: Máte všechen (nebo spíše většinu) softwaru kupříkladu od Oraclu, ale rozhodnete se, že zrovna jeho ERP řešení vám úplně nesedí nebo je příliš drahé. Co uděláte? Použijete programy jiného výrobce, což bude nesmírně náročné na integraci či zaučení pracovníků, a navíc nebudou dobře komunikovat se zbytkem vašich programů, a ještě budou nabízeny v balíčku s dalšími jinými produkty, jež ani nechcete? Kromě toho, že jde o logický a inteligentní přístup, zároveň jde o sofistikovanou past.

Konsolidace bude pokračovat, úroveň specializace se však nesníží

Jde o takřka nezvratný trend: u IT jde vlastně o tradici. Objeví se nová technologie, tu se pokusí využít stovky firem, ale uspěje jich jen pár. Plody pak sklidí ti přeživší a několik velkých organizací, které prvky disruptivních inovací zakomponují do svých produktů.

Nyní je na řadě právě podnikový software, a už bylo načase. Co přesně se stane, nelze jednoznačně předvídat: minimálně v letošním a příštím roce však můžeme hledět vstříc tomu, že firmy postupně přemění své programové portfolio, tak aby co nejvíce podporovalo jednu platformu, jeden podnik. Už jen vlivem cloudu, už jen vlivem toho, že hardware se bude méně měnit, a tedy i otázka kompatibility. Vše souvisí se vším, a to obzvláště v ICT.

Ironicky vzato je však nepravděpodobné, že by se úroveň softwarové specializace snížila: spíše se zlepší a znásobí integrace. Pro velké korporace stejně programy vytvářejí různé firmy, postupem času pohlcené do vnitřních oddělení, sehrané a postupně omlazované týmy, které vědí, co vytvářejí a pro koho to vytvářejí a především jak přesně to vytvořit.

A menší firmy – partneři těch velkých, jak je to už dnes velmi běžné – na tom mohou jen vydělat. Tedy prozatím: budoucí situace je jen těžko předvídatelná, jako obvykle.
Software se vlivem disruptivních technologií zase tolik nepromění: ale způsob, jakým ho vnímáme a používáme, jednoznačně ano.

Úvodní foto: © FotolEdhar - Fotolia.com
Komentáře