Kde udělali pánové z Microsoftu chybu? - 2

Spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates přiznává, že kvůli pozdnímu startu na poli smartphonů přišla společnost o šanci získat vedoucí postavení na mobilním trhu.

Kde udělali pánové z Microsoftu chybu?


Z čísel pocházejících od IDC vyplývá, že platforma Windows Phone dohání BlackBerry, operační systém stejnojmenné kanadské firmy, dříve vystupující pod jménem Research In Motion (RIM). Pokud by „mobilní okna“ svého nejbližšího rivala předstihla, stala by se třetí nejpopulárnější mobilní platformou na světě. I tak ale výzkumná společnost IDC uvádí, že Windows Phone patřily koncem roku 2012 pouze 2,6 procenta celosvětového trhu. Což je až tragicky málo na rozdíl od systému Android, který drží 70,1 % trhu, a zařízení se systémem iOS, který ovládá 21 procent.

O tom, že Microsoft udělal ve své mobilní strategii v průběhu posledních pěti let celou řadu omylů, nepochybuje už téměř nikdo – chybovaly však i BlackBerry, Hewlett-Packard a také nyní již neexistující Palm. Dobrou zprávou pro Microsoft však je, že pro Windows Phone vypadá budoucnost o něco jasněji a konkrétněji. A pokud multiplatformní strategie Microsoftu pro Windows přinese své ovoce, mohou lepší dny tohoto systému ještě přijít.

Úvodní foto: © Logostylish - Fotolia.com

Vyšlo v CIO Business World 4/2013
Časopis lze koupit se slevou 20 %

Komentáře