Klíčové ICT trendy současnosti

Letos budou stát před velkými úkoly nejen sportovci, nýbrž i IT manažeři. Přečtěte si, jak analytici velkých agentur vidí letošní rok v ICT, jaký vliv bude mít mobilní internet nebo proč bude i v B2B firmách věnována pozornost koncovým uživatelům

Klíčové ICT trendy současnosti


Když vytřídíme odhady analytiků podle technologií, najdeme především cloud computing, big data, mobilní IT. Tedy trendy, které tvoří tzv. třetí platformu IT a současně se nacházejí na nejvyšších pozicích prognóz již několik let. Bude tedy v IT klid bez dramatických změn? Je možné zahodit křišťálovou kouli a soustředit se na evoluci trendů, které známe již delší dobu? Není to na místě. Letošní „objevy“ v křišťálové kouli nejsou v žádném případě stejné jako před rokem. Oproti minulosti je však výhled střízlivější. Nová klíčová témata, která slýcháváme v prognózách, jsou totiž převážně abstraktní: transformace a digitalizace.

2013 vs. 2014: čeká se na oživení

Pozitivní naopak je, že s rokem 2013 - alespoň podle odhadů analytiků – odešel špatný rok pro IT branži. Rok, který před pár týdny začal, by mohl být pro CIO mnohem lepší, míní Pascal Matzke z Forresteru. Ale jedině tehdy, pokud šéfové IT oddělení konečně aktivně uchopí zásadní výzvu, kterou přináší digitální přeměna. „Evropský IT trh zůstal v roce 2013 oproti očekávání jednoznačně pozadu,“ říká Christophe Chalons z Pierre Audoin Consultants (PAC). „Ale přesto očekáváme v letošním roce oživení, v některých segmentech poměrně zásadní.“

Podle jeho vyjádření by mohl být rok 2014 pozitivnější, ale prognózy dalších analytiků vyznívají méně entuziasticky. Především proto, že euforie z cloudových služeb, nástupu mobilních zařízení a z nich vyplývajících potenciálů již pominula. Příkladem je třeba analytička Kimberly Harris-Ferranteová z Partneru, která sestavila dvanáct strategických hypotéz, jež by měli CIO zohlednit při navrhování transformačního plánu (v boxu na protější straně). Například 3D tisk bude v roce 2014 podle Gartnera želízkem v ohni. „Do roku 2017 bude 70 procent velkoobchodníků využívat technologie trojrozměrného tisku ke generování objednávek zákazníků,“ předvídá Harris-Ferranteová. Tato technologie bude mít poměrně zásadní transformační efekt na retailové obchodníky. „Informatikům z této branže doporučujeme, aby napomohli byznysu při zavádění této technologie do praxe,“ uvedla analytička. Jako vzorový příklad nových produktů, které by uspokojily zákazníky a zároveň obchodníkům zajistily vysoké marže, uvádí módní šperky nebo designové brýlové obruby.

Vzápětí však Harris-Ferranteová připomíná odvrácenou stranu: „3D tisk povede k tomu, že do roku 2018 budou roční celosvětové ztráty na duševním majetku činit nejméně 100 miliard amerických dolarů.“ Technologie totiž výrazně zjednoduší krádeže nápadů. „Jako obrana je zapotřebí mimo jiné spolupráce produktových manažerů a IT specialistů, kteří musí rozvinout efektivnější nástroje k ověření autentičnosti pro zákazníky,“ dodává analytička Gartnera.

Gartner – 12 trendů pro rok 2014

1. Transakce v cloudu
2. Trojrozměrný tisk
3. CIO nebo CDO (Chief Data Officer)
4. Big data analýzy
5. Negativní ROI u velkých dat
6. Nedokonalé mobilní aplikace
7. Medicínské databáze
8. Připojení pacienti
9. E-learning a webová školení
10. Mezioborové inovace
11. Ztráty na duševním vlastnictví
12. Nabídky orientující se na osoby

Zdroj: IDG News Service

Čtěte také:
→ Cloud se mění, prim začíná hrát přidaná hodnota
Výzkumy ukazují, že adopce cloud computingu v podnikové sféře má k masovosti daleko. Současně se cloudová scéna mění. Firmy namísto již samozřejmé efektivity očekávají vyšší přidanou hodnotu – „cloudová řešení“.
→ Big data budou hnacím mechanismem průmyslového internetu
Rozhovory na téma big data se často točí okolo analýzy sentimentu a zacílení na spotřebitele. Nicméně za oponou se skrývají možnosti, jež mají díky vzájemné komunikaci různých zařízení potenciál od základu změnit svět okolo nás.

G+


Úvodní foto: © Minerva Studio - Fotolia.com
Komentáře