Microsoft Azure překonal v testech výkonnosti cloud od Amazonu

V sérii podrobných testů společnosti Nasuni dosáhl Microsoft Azure lepších výsledků než konkurenční cloud Amazon Web Services (AWS). Loni byl vítězem předchozího testu právě Amazon.

Microsoft Azure překonal v testech výkonnosti cloud od Amazonu


Nasuni nabízí firmám služby datových úložišť a jako back-endu používá veřejných cloudů. Tyto cloudy podrobil nezávislým testům - letos proběhlo druhé kolo testování. I když letos Azure pokořil AWS v oblasti výkonu a spolehlivosti, cloud od Amazonu je stále lepší v případě velkého objemu dat. Testováno bylo pět největších služeb: Azure, AWS, HP, Rackspace a Google Cloud.

Provedené testy:

  • V testu zápisu/čtení/mazání byla ukládána data různé velikosti mezi 1kB a 1GB a náhodným výběrem opět čtena nebo mazána. V tomto testu byl Microsoft Azure o 56% rychlejší než AWS S3 při zápisu dat a o 39% rychlejší při jejich čtení. 
  • Při testu opakovaného zápisu/čtení/mazání byla data periodicky zapisována, čtena a mazána každých 60 sekund po dobu 30 dní. Cílem bylo ověřit také konzistentnost opakovaného procesu. Azure byl v tomto testu průměrně o 25% rychlejší.
  • Třetí test ověřoval zpracování postupně narůstajících dat. Zde dopadl nejlépe AWS s odchylkou 0,6%, Azure se umístil za ním s hodnotou odchylky 1,9%. Cloudy založené na technologii OpenStack se ukázaly v tomto testu jako méně spolehlivé: naměřené hodnoty činily 23,5% (HP) a 26,1% (Rackspace).

Zjištěné výsledky také demonstrují, jak rychle se cloudy technologicky vyvíjejí. I když v loňském testu Azure zaostal za AWS, bylo to jako vítězství jednookého mezi slepými. Díky množství chyb a problémům s výkonem totiž Nasuni nedoporučilo ani jeden z obou cloudů pro využití jako firemních úložišť. Letos už je situace jiná - doporučení dostaly Azure i AWS a Nasuni je obě využívá jako součást řešení u nabízených služeb. 

Letošní testy ukázaly zvýšený výkon a méně chyb u všech testovaných providerů cloudových služeb. Laťka kvality se tak posunuje stále nahoru, a to je vynikající zpráva především pro zákazníky.

Microsoft za poslední rok do své cloudové platformy podstatně investoval, a tak jeho úspěch je zasloužený. Zatímco dříve se Azure nabízel jako PaaS (platform as a service) především pro vývojáře aplikací, nyní je jeho strategií IaaS (infrastructure as a service), kdy se na určitý čas pronajímá úložná a výpočetní kapacita. Zajímavé v souvislosti s Microsoftem je to, že v rámci svého cloudu nabízí i linuxové virtuální stroje.

Kompletní zprávu je možné si po registraci stáhnout z firemního webu Nasumi.

Zdroj: IDG - cio.com

G+


Úvodní foto: © AA+W - Fotolia.com
Komentáře